لذت نوشیدن چای سبز با طعم سماور ذغالی برنجی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خلاصه محتوا: یکی از راه ها رفع خستگی و بدست آوردن روحیه ای شاد نوشیدن چای آن هم با طعم سماور ذغالی است. امروزه شاهد آن هستیم که در کشور های دیگر نیز از چای ایرانی استقبال خوبی به عمل آمده است و این مهم موجب آن شده که صادرات چای ایرانی رونق خوبی پیدا کند.


چای با سماور ذغالی
ترفند های دم کردن چای با سماور ذغالی برنجی


چای با سماور ذغالی
این روز ها با توجه به وجود شرایط سخت زندگی که به نوعی گریبانگیر همه ما می باشد، از جمله ناملایمات روزمره و یا مشکلات موجود در زندگی های شهر نشینی، همه ما را به یک اتفاق زیبا که بتواند موجبات کاهش بخشی از این بار سنگین را ایجاد نماید نیازمند میکند. یکی از مهم ترین مواردی که از دیر باز توانسته برای همه ما در شرایط مختلف رسیدن به حال خوش به نیت رفع خستگی جسمی و البته روحی را فراهم آورد، نوشدن چای دبش ایرانی مخصوصا با طعم سماور ذغالی بوده است. همانا این روزها شاهد آن هستیم که این موهبت در اقوام و کشور های دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته می شود و طرفداران بی شماری را نیز به خود جلب نموده که این ها همه حاکی از وجود امتیازات عالی آن است. به طور کلی بر اساس تحقیقات به عمل آمده، وجود و مشاهده سماور ذغالی در منزل به دلیل رنگ و خواصی که دارد می تواند موجبات ایجاد آرامش را در افراد شامل شود چه برسد به آن که به نیت فراهم آمدن چای اصیل ایرانی، به وسیله آن اقدام به تهیه آب جوش نموده که خود آب جوش آن می تواند به دلیل جنس برنجی سماور ذغالی سرشار از خواص بی نظیر برای انسان باشد که یکی از آن خواص ایجاد شادابی و فرح بخشی در انسان است.

بر همین اساس برای تهیه چای خوش رنگ و بی نظیر نیاز است که به مولفه هایی از جمله انتخاب چای، انتخاب سماور به جهت تهیه آب جوش دقت به عمل آورد. چرا که در این فرایند میزان زمان دم کشیدن چای بعلاوه نوع جنس سماور و قوری بسیار در کیفیت و مزه و عطر چای تاثیرگذار می باشد.
شرح روند تهیه اصولی چای با طعم سماور ذغالی
برای تهیه چای خوب و با کیفیت ابتدا باید از ظاهر یک چای مناسب مطلع بود. چای خوب به طور معمول با رنگی ملایم همراه است. اگر برای شما داشتن عطر نیز مهم است می توانید چای اصل ایرانی را با مقداری از چای های صنعتی عطری ادغام نموده و بعد اقدام به تهیه چای نمایید.
بهتر است حتما قبل از انجام هر فرایندی، چای را یک بار با آب سرد آبکشی کنید تا هم اگر خاکی و گردی به چای مانده از بین برود و هم رنگ خود را بیشتر حفظ نماید. توجه داشته باشد این کار زیاد طول نکشد و چای در آب نماند. همیشه قبل از اضافه نمودن چای به قوری، قوری را هم با آب سرد شستشو دهید. توجه داشته باشد که دو سوم قوری را از آب جوش تهیه شده از سماور ذغالی پر نمایید تا مقداری از روی آن خالی بماند و این موجب تجمع بخارات می شود و فرایند دم کشیدن چای را بهتر انجام می دهد. چون قرار است چای را دم کنید. پس از اینکه قوری و چای را با آب سرد شستشو دادید و آب جوش را به همراه چای در قوری اضافه نمودید حالا موقع قرار دادن قوری بر روی سماور ذغالی است. حتما بر روی قوری را با استفاده از دستمال ضخیم بپوشانید. این عمل موجب می شود که دم کشیدن بهتر و سریع تر انجام شود و در خوش رنگ شدن چایی نیز موثر است.
برخی از افراد با سلیقه دوست دارن در چای خود از هل و یا دارچین هم استفاده نمایند، اگر هل و یا دارچین را مستقیم در قوری اضافه نمایید، این عمل موجب کدر شدن چای می شود. پس بهتر آن است که هل و یا دارچین را درون کتری اضافه کنید تا چای شما با بخارات آب معطری که بدست می آید دم بکشد.


نکات مهم برای تهیه چای دبش ایرانی

 

اگر قبلا اقدام به تهیه چای نموده اید و هنوز در قوری چای باقی مانده است، در این موقعیت لازم است که تفاله های چای را از قوری جدا نموده و چای بدون تفاله را به قوری برگردانید. در مواقعی مشاهده می کنید که چای شما شرایط بیشتر از حدی را برای دم کشیدن گذرانده است در این حالت که موجب بد مزه شدن چای شده است می توانید با اضافه نمودن 2 حبه قند طعم بد جوشیده شده ان را از بین ببرید. ما در این مقاله به شما تهیه چای دبش و خوش طعم ایرانی را به واسطه آب جوش پر منفعت سماور ذغالی پیشنهاد کرده ایم، اما یادتان باشد که هیچ گاه برای تهیه آب جوش در ابتدا اقدام به اضافه نمودن آب داغ در سماور نکنید و بهتر این است که از آب کاملا سرد استفاده کنید. حتما در فواصل منظم نسبت به تعویض آب سماور نیز اقدام بفرمایید. اگر قصد تهیه انواع چای با طعم و شمایل متفاوت را دارید، حتما مراعات کنید که از قوری های مخصوص برا این کار استفاده نمایید. چرا که هر چایی با شراط رنگ و عطر مخصوصی که دارد بر روی بدنه داخلی قوری اثر گذار بوده و در طعم چای بعدی موثر خواهد بود.
 

آدرس : اصفهان - خیابان لاله - خیابان شاهد //  تلفن همراه : 09134422463  شهیدی  //  تلفن ثابت : 03134614257