لذت نوشیدن دمنوش زعفران از نوع سماور ذغالی برنجی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 خلاصه محتوا : در کشور ما ایران به دلیل داشتن استعداد آب و هوایی که دار مستعد برای کاشت و برداشت گیاه زعفران می باشد. به همین دلیل است که هم به صورت ادویه بی نظیر و هم به صورت دمنوش پرفایده البته با طعم سماور ذغالی، زعفران در بین خانواده های ایرانی از جایگاه بسیار خوبی برخوردار می باشد.

دمنوش زعفرانلذت نوشیدن دمنوش زعفران با طعم سماور ذغالی برنجی
از جمله گیاهان بسیار پرطرفدار و شیک که در خانواده های همه ایرانیان می تواند دیده شود، گیاه زیبا و پر خاصیت زعفران است. این گیاه جدای از همه استفاده های متنوعی که برای بانو ایرانی دارد، می تواند در شرایط دمنوش نیز به همان پر خاصیتی در نقش یک داروخانه طبیعی عمل کرده و تا بخش مهمی، خانواده ها را از استفاده از داروهایی شیمیایی بی نیاز نماید. در این مقاله قصد داریم دمنوش زعفران را با طعم سماور ذغالی برنجی به شما معرفی نماییم. از آنجایی که دارو های شیمیایی می تواند همراه باشد با معایب و مضرات فراوان و اینکه به طور کلی استفاده و نوشیدن دمنوش ها سرتاسر فایده می باشد، ما امروز میخواهیم به شما در کنار معرفی تخصصی خاصیت های دمنوش خوشمزه زعفران، از فواید همراهی آن با سماور ذغالی که می تواند دنیایی از خاصیت را به همراه داشته باشد صحبت نماییم. پس با ما تا انتهای این مقاله سودمند همراه باشید.

گیاه زعفران
خصوصیات گیاه زعفران

اگر به دنبال دسترسی به زعفران خیلی مرغوب می باشد که خیالتان از بابت طعم و رنگ و جنس و البته کیفیت آن راحت باشد، پیشنهاد ما تهیه کلاله گل زعفران است. کلاله گل یعنی قسمت انتهایی خامه این گیاه. زعفران درجه دو را میله خامه تشکیل می دهد که از کیفیتی نامرغوب برخوردار می باشد.گیاه زعفران با نام لاتین (Crocus sativus) از خانواده (زنبقیان) است. از خصوصیات این گیاه باید گفت که گیاهی پایا، علفی و دارای پیاز می باشد. جنس زعفران از جمله شاخه گیاهان آوندی، زیر شاخه گیاهان گلدار و از جمله گیاهان رده تک لپه ای و راسته سوسنیان می باشد. گیاه زعفران ارتفاعی کمتر از 40 سانتی متر است دارد و از برگ هایی بلند و سبز مانند چمن برخوردار است. در تعریف ساختار این گیاه باید گفت که ساقه زیر زمینی آن متشکل است از دو پیاز که شرایط آنها سختی، مدور بودن و گوشت دار بودن است. این گیاه از پراکندگی خوبی در طبیعت برخوردار می باشد و در انواع دایمی، علفی، زینتی، کوتاه، پیازدار و بدون ساقه در طبیعت مشاهده می شود. دوره گلدهی گیاه زعفران در بن 15 تا 20 روز می باشد و به صورت منحنی در ابتدا دوره و در انتهای دوره از گلدهی کمتری برخوردار می باشد. زعفران به دلیل طعم و بو بسیار عالی که دارد همواره جزو زینت بخش ترین ادویه های سفره ایرانیان بحساب میرود و از مهم ترین و شیک ترین ادویه های آشپزخانه کدبانوی ایرانی هم برای تهیه غذا و هم برای تهیه دمنوش های با طعم سماور ذغالی می باشد. هرچند که این گیاه در سراسر دنیا از جایگاه بسیار خوبی بهره مند است و کشور های دیگر نیز از داشتن این نعمت بی بهره نمی باشند، اما به لطف خداوند در کشور ما نیز به دلیل داشتن کیفیت آب و هوایی مرغوب، شرایط کشت و برداشتی گیاه زعفران وجود دارد و این مهم موجب شده که به یکی از قطب های صادرات کالا در ایران مبدل گردد. نکته مهم درباره صادرات این است که کشور هایی مانند امارات و اسپانیا به صورت انبوه از کشور ما اقدام به خرید زعفران نموده و با بسته بندی های مدرن به فروش می رسانند که این امر نیازمند پیشرفت ما در حوزه مارکتینگ و بسته بندی را نشان می دهد.

شرح تهیه و استفاده از دمنوش زعفران با طعم سماور ذغالی
1-    در سماور ذغالی اقدام به تهیه آب جوش نمایید. این آب جوش به دلیل مجاورت با جنس برنجی سماور ذغالی، دارای مقدار فراوانی از روی و مس می باشد که میتواند در کنار فواید فراوان گیاه زعفران، برای سلامت بدن بسیار مفید باشد.
2-    در ان مرحله بگذارید این آب جوش تهیه شده  در کناری به دور از حرارت قرار گیرد تا خوب سرد شود
3-    پس از تهیه زعفران مرغوب اقدام به آسیاب آن توسط یک هاونگ کوچک نموده تا زعفران به خوبی عطر و طعم پس بده.
4-    حالا زعفران ها کوبیده و آسیاب شده را به آب سرد با طعم سماور ذغالی اضافه نماید
5-    محلول آماده شده را در قوری ریخته و بر روی سماور ذغالی به مدت 30 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد. بعد از این مدت دم نوش شما آماده شده و می توانید به صورت گرم یا سرد میل بفرمایید
 

فواید بی نظیر دمنوش زعفران با طعم سماور ذغالی
1-    سلامت اعصاب
دمنوش زعفران به دلیل داشتن مقادیر زیاد ویتامین (B) و (B6) می تواند در انجام عملکرد صحیح عصبی بدن کارگشا باشد. به همین دلیل است که اگر انسان از عملکرد سیستم عصبی خوبی برخوردار باشد از سیستم امنیتی بالایی نیز برخوردار می باشد.
2-    تقویت روان
دمنوش زعفران به دلیل ترکیبات فعالی که گیاه زعفران دارد می تواند برای سیستم غدد عصبی انسان مفید بوده و باعث ترشح هورمون های شادی و خوشحالی در بدن انسان شود.
3-    بالابردن کیفیت عملکرد سلول ها
به دلیل مواد مغذی فوق العاده مانند پتاسیم و منیزیم که دمنوش زعفران دارد برای تحریک رشد سلول و ترمیم آسیب های اطراف بافت ها بسیار مفید هستند
 
 

آدرس : اصفهان - خیابان لاله - خیابان شاهد //  تلفن همراه : 09134422463  شهیدی  //  تلفن ثابت : 03134614257