سماور زغالی

سماور ذغالی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سماور زغالی با شماره فوق تماس حاصلفرمایید

دانلود مجموعه کامل آهنگ‌های اکسیژن اثر ماندگار ژان میشل ژار

ژان میشل آندره ژار (به فرانسوی: Jean-Michel André Jarre) (زادهٔ ۲۴ اوت ۱۹۴۸ در لیون) موسیقیدان، آهنگساز و تهیه‌کنندهٔ موسیقی فرانسوی است. او یکی از پیشتازان موسیقی الکترونیک، عصر نو، امبینت و سینت پاپ به‌شمار می‌رود. همچنین کنسرت‌های وی به دلیل نورپردازی‌های حرفه‌ای، آتش‌بازی و نمایش‌های لیزری معروف هستند.
ژار نخستین موفقیت خود را توسط آلبوم اکسیژن در سال ۱۹۷۶ به دست آورد. پدر وی موریس ژار یکی از پیشکسوتان موسیقی فیلم بوده که می توان آثار وی را در فیلم عمر مختار و محمد رسول الله و هزاران فیلم مشهور هالیوودی دیگر دید

ژان میشل ژار

 

آهنگ Oxygene 4 اثری از ژان میشل ژار

اکسیژن (Oxygene) سومین آلبوم استودیویی ژان میشل ژار موسیقی‌دان و آهنگساز برجسته‌ موسیقی الکترونیک فرانسوی است. این آلبوم دارای شش ترک است که به سادگی از اکسیژن ۱ تا اکسیژن ۶ در دو قسمت نامگذاری شده‌اند. اکسیژن برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ در فرانسه و در تابستان سال ۱۹۷۷ به صورت جهانی منتشر شد. آلبوم به رتبه ۱ چارت کشور فرانسه، رتبه ۲ بریتانیا و رتبه ۷۸ ایالات متحده رسید و فروش فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد.

تمامی آهنگ‌های این آلبوم را خود ژار ساخته و با سینث‌سایزرهای آنالوگ نواخته است. او ضبط این آلبوم را در استودیوی موقت خانه‌ی شخصی خودش به کمک یک دستگاه ضبط‌کننده انجام داد. ژار در ابتدا برای انتشار آلبومش مشکل داشت و تقریباً هیچ ناشری حاضر به انتشار اکسیژن نمی‌شد. اکسیژن نه خواننده‌ای داشت و نه حتی نام آلبوم و اسامی ترک‌ها هم درست و حسابی بود و از نام یک گاز و اعداد یونانی تشکیل شده بود.

Oxygene 4 / اکسیژن ۴ مشهورترین اثر ژان میشل ژار؛ پرچم‌دار اکسیژن
ژان میشل ژار در استودیوی موقتش در آشپزخانه خانه شخصی‌اش اواسط دهه ۷۰

در نهایت یک کمپانی فرانسوی که مدیر آن با ژار آشنایی قبلی داشت با اکراه موافقت کرد تا پنجاه هزار نسخه از آلبوم را منتشر کند اما کسی چه می‌دانست اکسیژن قرار است به یکی از تأثیرگذارین آلبوم‌های تاریخ موسیقی الکترونیک و پیشتاز یک انقلاب در بکارگیری از سینث‌سایزرها در دهه هفتاد میلادی شود. در نهایت اکسیژن شهرت جهانی پیدا کرد و محبوبیت زیادی در سرتاسر دنیا پیدا کرد، از مستندها و فیلم‌ها تا بازی‌های ویدئویی و بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی آهنگ‌های اکسیژن می‌شد.

از بین قطعات آلبوم اکسیژن قسمت ۴ آن یعنی Oxygene 4 را می‌توان شناخته‌شده‌ترین اثر ژان میشل ژار دانست. آهنگی که کمتر کسی است که در دنیا آن را نشنیده باشد. پس از انتشار اکسیژن ۴ بسیار محبوب شد و در بسیاری از رادیوها و برنامه‌های تلویزیونی در سطح جهان پخش می‌شد و حتی در ایران هم بعد از انقلاب که بسیاری از موسیقی‌ها مجاز نبود از این آهنگ و دیگر آثار ژار بسیار استفاده می‌شد. اکسیژن ۴ تنها یک قطعه‌ی مشهور و شناخته‌شده موسیقی نیست بلکه پرچم‌دار یک انقلاب در سبک الکترونیک و سرآغاز تب موسیقی الکترونیک برای بسیاری از هنرمندان و علاقه‌مندان کنونی این سبک بوده‌است. فرانسیس ریمبرت همکار قدیمی ژار درباره‌ی این آهنگ می‌گوید: در آن زمان در هر فروشگاهی که کیبورد وجود داشت، جوانانی را می‌دیدید که سعی داشتند تا اکسیژن ۴ را بنوازند. خب دیگر خودتان می‌توانید متوجه بشوید که چقدر تب اکسیژن حسابی در آن زمان بالا گرفته بود.

پیشنهاد می‌کنم تا اکسیژن ۴ که حالا بیش از ۴۰ سال از انتشار آن می‌گذرد را تماشا کنید.

 

دانلود مجموعه کامل آهنگ های اکسیژن 1 تا 13 ساخنه ژان میشل ژار : 

 

دانلود اکسیژن 1    دانلود اکسیژن 2    دانلود اکسیژن 3    دانلود اکسیژن 4    دانلود اکسیژن 5    دانلود اکسیژن 6

دانلود اکسیژن 7    دانلود اکسیژن 8    دانلود اکسیژن 9    دانلود اکسیژن 10   دانلود اکسیژن 11     دانلود اکسیژن 12

دانلود اکسیژن 13   

 

جوائز و افتخارت ژان میشل ژار

ژان میشل ژار جوائز متتعددی را در کارنامه خود ثبت کرده است که مهمترین آنها به ترتیب تاریخ بشرح زیر است : 

۱۹۷۹- ثبت رکورد در رکوردهای جهانی گینس به دلیل برگزاری بزرگ‌ترین کنسرت در میدان کنکورد
۱۹۸۱-عضو افتخاری کنسرواتور موسیقی پکن
۱۹۸۵ و ۱۹۸۶- آلبوم بی کلام سال توسط Victoires de la musique برای آلبوم‌های Zoolook و Rendez-Vouz
۱۹۸۷- ثبت رکورد در رکوردهای جهانی گینس به دلیل برگزاری بزرگ‌ترین کنسرت Rendez-Vous Houston
۱۹۸۷- مرد سال موسیقی اروپا توسط مجله People
۱۹۹۰-ثبت رکورد در رکوردهای جهانی گینس به دلیل برگزاری بزرگ‌ترین کنسرت Paris La Defanse
۱۹۹۳- سفیر حسن نیت یونسکو
۱۹۹۵- کسب نشان شوالیه لژیون دونور از دولت فرانسه
۱۹۹۷- ثبت رکورد در رکوردهای جهانی گینس به دلیل برگزاری بزرگ‌ترین کنسرت با سه و نیم میلیون تماشاگر در مسکو
۱۹۹۸- جایزه پلاتینیوم IFPI
۲۰۰۵-جایزه مرد سال گدانسک
۲۰۰۶- دریافت جایزه تلویزیون لهستان برای اجرای کنسرتSolidarnosc
۲۰۰۸- کسب دکترای افتخاری از دانشگاه مندلیف روسیه
۲۰۱۰- دریافت جایزه یک عمر فعالیت توسط مجله MOJO
۲۰۱۱- کسب نشان افسر لژیون دونور از دولت فرانسه
همچنین به پاسداشت فعالیت‌های هنری ژان میشل ژار و استفاده از ابزارآلات الکترونیک، یک سیارک که در سال ۱۹۴۲ کشف شد به نام Jarre4422 نام‌گذاری شده‌است.

موسیقی الکترونیک سبک موسیقی ژان میشل ژار

موسیقی الکترونیک گونه‌ای از موسیقی است که در مراحل تهیّهٔ آن از سازهای الکترونیک و فناوری موسیقی الکترونیک استفاده می‌شود یا در تولید صداها از ادوات آکوستیک استفاده نمی‌شود. به‌طور کلّی فرق عمدهٔ آن با انواع دیگر موسیقی در نوع صدای ساخته‌شده به‌وسیلهٔ ابزار الکترونیکی است. نمونه‌هایی از دستگاه‌های تولید صدای الکترومکانیکی شامل تل‌هارمونیوم، ارگ هموند و گیتار الکتریک می‌باشد. همچنین برای تهیّهٔ صدای کاملاً خالص الکترونیک می‌توان از دستگاه‌های ترمین، سینث‌سایزر و رایانه بهره جست. موسیقی الکترونیک عموماً به صورت بیکلام می‌باشد.

از بزرگترین آهنگسازان موسیقی الکترونیک می‌توانیم از: ژان میشل ژار - تنجرین دریم - رابرت مایلز - شمالshamall - کوتو - ساش - انیگما - آندره تنه برگر - دارود - اسکوتر و جورجو مورودر و شیلر (گروه) نام ببریم.

موسیقی الکترونیک در ابتدا منحصر به استفاده در موسیقی هنری می‌بود اما در اواخر دههٔ ۶۰ میلادی، با در دسترس قرارگرفتن تکنولوژی موسیقی مقرون به صرفه، موسیقی تهیه شده با استفاده از شیوه‌های الکترونیک تهیهٔ صدا به صورت فزاینده در قلمروی عمومی رو به رشد نهاد.


چاپ   ایمیل