سماور زغالی

سماور ذغالی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سماور زغالی با شماره فوق تماس حاصلفرمایید

نحوه تمیز کردن سماور ذغالی برنجی


بر اساس تحقیقی که توسط محققان در زمینه خصوصیت های سماور ذغالی انجام شده است، جدای از خواص فوق العاده ای که در آب جوش تهیه شده آن به واسطه اثرات عناصری مانند مس و روی موجود است، سماور ذغالی با توجه به شکل ظاهری منحصر به فردی که دارد دارای اسرار شگفت آوری به جهت القای حس آرامش برای انسان نیز می باشد. به همین منظور با توجه به خصوصیات و البته زیبایی که در سماور ذغالی موجود است، نیازمند رسیدگی و تلاش برای نگهداشت این شاخصه نیز می تواند برای صاحب آن مهم باشد چرا که در صورت عدم توجه به تمیزی آن، می تواند شرایط تغییر رنگ و کدر شدن آن را به دنبال داشته باشد. برای همین است که آگاهی به نحوه تمیز کردن سماور ذغالی با توجه به جنس برنجی که دارد بسیار مهم است. در این مقاله قرار است شما را با معرفی نحوه تمیز کردن سماور ذغالی برنجی آشنا سازیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


نحوه شستشوی سماور ذغالی برنجی
پس از آگاهی درباره جنس سماور ذغالی این نکته مهم را در نظر داشته باشد، مواد شوینده ای برای شستشوی آلیاژ برنج در بازار موجود می باشد که می توانند به غیر از تمیزی آن موجب نگهداشت کیفیت برنج نیز باشند. شما می توانید از آنها استفاده نمایید. اما اگر سماور شما فقط دارای ورقه برنج باشد در برابر این مواد واکنش تخریبی را از خود نشان خواهد داد.
 

سیاه شدن بدنه سماور
اگر مشاهده فرمودید که بدنه برنجی سماور کدر و یا سیاه شده است، یکی از دلایل این موضوع می تواند حساسیتی باشد که برنج نسبت به به آلودگی‌ های اطراف مثل گرد و خاک، دوده و چربی از خود نشان می دهد. در این حالت شما با تمیز نگه داشتن مداوم بدنه می توانید این موضوع را از بین ببرید.
نخستین حرکت قبل از تمیزی بدنه سماور
هر زمان که برای تمیزی بدنه سماور اقدام فرمودید ابتدا به وسیله یک پارچه نرم و مقداری مایع تمیز کننده بدنه را تمیز نمایید و سپس به انجام روش های خاص برای تمیز کردن سماور ذغالی اقدام بفرمایید. البته ممکن است سماور را به تازگی خریده باشید که در این حالت با یک پارچه نمدار اقدام به زدودن گرد و غبار نماید
 

شستشوی آتشدان
ابتدا خاکستر و ذغال های درون را خارج نموده و با استفاده از یک دستمال مرطوب اقدام به تمیزی محل نمایید.
 

شستشو با استفاده از آب لیمو
آب لیمو می تواند برای تمیزی و براق شدن بدنه برنجی سماور کارساز باشد. برای زدودن لایه های چربی موجود می توانید با استفاده از یک پنبه یا دستمال و آغشته آن به آب لیمو اقدام به تمیزی نمایید. استفاده از آب لیمو به دلیل اسید موجود در آن می تواند برای تمیزی سماور روش عالی باشد.
شستشو با استفاده از لیموترش و نمک
برای تمیز نگه داشت سماور می توانید از ترکیب لیموترش و نمک کمک بگیرید. لیموترش را از وسط نصف کنید و مقداری نمک هم روی آن بپاشید سپس آن را روی بدنه سماور بکشید. هرچند که خود لیموترش به تنهایی نیز می تواند کارگشا باشد.


شستشو با استفاده از خمیر جوش شیرین
ابتدا این خمیر را با استفاده از مقداری جوش شیرین و ترکیب آن با نمک و مقداری آب لیمو تهیه نمایید. پس از بدست آوردن خمیر، بدنه سماور را به آن آغشته نمایید. به مدت 30 دقیقه یا بیشتر استراحت دهید تا اثر خود را بگذارد. سپس سماور را بشویید و بلافاصله با دستمال خشک کنید
 

شستشو با استفاده از کرم تارتار و آب ‌لیمو
کرم تارتار از لوازم قنادی برای تهیه شیرینی می باشد. از مخلوط این کرم با کمی آب ‌لیمو ماده ‌ای خمیری شکل درست می شود که می تواند مانند خمیر جوش شیرین از آن برای تمیزی سماور استفاده کنید.
 

شستشو با استفاده از گوجه فرنگی
برای تمیز شدن سماور می توانید از خود گوجه استفاده کرده و با آغشته کردن تمام بدنه سماور پس ار یک ساعت اقدام به شستشو نمایید. حتی از می توانید از رب گوجه استفاده بفرمایید. توجه کنید که اگر از سس و یا رب گوجه استفاده می کنید حتما ان را با آب رقیق نمایید.
 

شستشو با استفاده از آرد و سرکه سفید
این متد که برای این کار عالی است. برای این کار شما می توانید مقداری آرد و نمک فراهم کرده و سرکه سفید را آرام ‌آرام به آن اضافه نماید تا تبدیل به خمیر شود. خمیر را به مدت یک ساعت روی سماور قرار دهید و سپس آن را پاک نمایید.
 

نکات تکمیلی برای تمیزی سماور برنجی
اگر سماور شما دارای روکش لاکی برای نگه داشتن کیفیت سماور بود، روش های ذکر شده برای تمیزی بدنه مناسب نمی باشد. برای همین می توانید با استفاده از پارچه یا پنبه‌ای آغشته به محلول آب و مواد شوینده مثل مایع ظرفشویی و صابون استفاده کنید. خاطرتان باشد پس از اتمام شستشو آن را با پارچه خشک نمایید.
 

حذف روکش لاکی بر روی سماور برنجی
اگر بعد از خریداری متوجه شدید که بدنه سماور دارای روکش لاکی می باشد. برای از بین بردن آن می توانید سماور را در آب جوش قرار داده و پس از سرد شدن اقدام به جداسازی آن نمایید. البته می تواند از جلاسنج نیز بهره بگیرید.
 


چاپ   ایمیل