گیاهان دارویی

معرفی نسترن وحشي

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نسترن وحشي (1)

گل سگ

Rosa canina L.

Family: Rosaceae

Synonyms: Rosa actinodroma Gand., Rosa acanthina D‚s‚gl. & Ozanon

English name: Common briar, Dog rose, Hip-rose, Briar rose

 

ريخت شناسي گياه: درختچه‌هايي ايستاده، يا خيزان گسترده با خار و تيغهاي خميده، بسيار محكم و گزنده ارتفاع 4-1 متر. ساقه متعدد، با تيغ‌هاي محكم و بطور نامنظم پراكنده در تمامي طول شاخه‌ها، برگها داراي 7-5 برگچه تخم مرغي يا بيضي با انتهاي تيز يا نوك دار،‌ بدون كرك يا كم و بيش كركدار، گل صورتي و يا متمايل به سفيد، منفرد يا مجتمع در گل آذين ديهيم، ميوه مدور و گويچه‌اي كه در هنگام رسيدن قرمز رنگ مي‌باشد (2).

محل رويش: در مينودشت، جنگل گلستان، گدوك، دره رود تجن، بين هشتپر و آستارا، اسالم، مشكين شهر،‌بين ميانه و خلخال، خوي، كردستان،‌ سنندج، گنج نامه در همدان، كوه الوند، باختران، اصفهان، پشم شوران در بختياري، رودمند، در جنوب غربي شيراز، كوه دينار، كوه بيل، كرمان، تهران و توچال، گچسر، كرج و دماوند پراكندگي دارد (2).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: ميوه در پاييز جمع‌آوري مي‌شود (3).

قسمت مورد استفاده: گلبرگ‌ها و ميوه‌هاي كاذب (3، 4).

كاربرد درماني: بادشكن، قابض، مدر و ماده مقوي است و در التهاب كليه و مثانه و بدليل دفع اسيد اوريك در نقرس و روماتيسم بكار مي‌رود. همچنين حاوي مقادير زيادي ويتامين و مواد مغذي است و براحتي جذب بدن مي‌گردند. بعلاوه در كاهش عطش و تسكين التهاب دستگاه گوارش نيز مصرف مي‌شود (3، 5).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: اثر ضد التهابي گزارش شده است (6). در يك مطالعه باليني مصرف پودر ميوه گياه موجب كاهش درد در روماتيسم مفصلي شده است (7).

احتياط مصرف:

منع مصرف:

تركيبات شيميايي: ويتامين (A, B1, B2, B3, C, K)، فلاونوئيد، تانن، پكتين، اسيدهاي گياهي، كاروتنوئيد، اسانس، وانيلين، پلي فنل، تانن، پكتين،‌ ساكاريد، ماليك اسيد، سيتريك اسيد (5، 8، 9).

نحوه و ميزان مصرف:

1- دم كرده: 2-1 قاشق مرباخوري ميوه بدون دانه در يك فنجان آب جوش ميل شود.

2- جوشانده:1-5/0 قاشق مرباخوري پودر ميوه در يك فنجان آب جوشانده شود تا نصف فنجان باقي بماند، سپس بتدريج در طول روز ميل شود (4).

مصرف غذايي: از ميوه گياه، يك نوشيدني مغذي براي نوجوانان تهيه مي‌شود (5).

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه:

Ger.: Nephronorm med; UK.: Topc; USA.: Amino- opti-c (10).

 

 

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- قهرمان، احمد. فلور ايران (جلد 11). موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع، 1362: 1347

3- Anderw Chevallier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 261

4- امامي، احمد. شمس اردكاني، محمد رضا. مهرگان، ايرج. فرهنگ مصور گياهان دارويي. مركز تحقيقات طب سنتي و مفردات پزشكي . دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، 1383: 263

5- John B. Lust. The Herb Book. 1974: 130

6- J Ethnopharmacol 1988 Dec; 24 (2-3): 59-73

7- Rossnagel K, Roll S, Willich SN. [The clinical effectiveness of rosehip powder in patients with osteoarthritis. A systematic review] MMW Fortschr Med. 2007 Jun 28;149(11):51-6

8- Jean Bruneton. Pharmacognosy Phytochemistry Medicinal Plants. 1995: 23

9-Kültür S.  Medicinal plants used in Kirklareli Province (Turkey).    J Ethnopharmacol. 2007 May 4;111(2):341-64

10- Royal Pharmaceutical Society. Martindale, The Complete Drug Reference. 2007: 2158

رهگیری فاکتور

لطفا شماره فاکتور خود را درج نمایید

شماره فاکتور شما :