گیاهان دارویی

معرفی گیاه سنبل‌الطيب، والرین هندي

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سنبل‌الطيب، والرین هندي (1)
 

Nardostachys jatamansi (D.Don) DC.

Family: Caprifoliaceae (Rec), Valerianaceae (Per)

Synonyms: Valeriana jatamansi D.Don, Nardostachys grandiflora DC.,

English name: Spikenard, Indian valerian

 

ريخت شناسي گياه: گياهي چند ساله، ارتفاع 30-25 متر. ريشه دراز. ساقه معطر. برگها اغلب بيضي كشيده. گلها به رنگ صورتي و ارغواني (2).

محل رويش: اين جنس داراي دو گونه كه بومي چين و هندوستان است و بصورت گياه وارداتي به كشور وارد مي‌شود (1).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: هنگام آفتاب نيمروز جمع‌آوري مي‌گردد (2).

قسمت مورد استفاده: ريشه، روغن (2).

كاربرد درماني: درمان بي‌خوابي، سردرد، يرقان، بيماري‌هاي كبدي، بيماري‌هاي كليوي، سردردهاي عصبي، هيجان، علايم يائسگي، نفخ، صرع و دردهاي روده‌اي (3).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: در مطالعات حيواني، اثر محافظتي بر كبد داشته، مانع از پراكسيداسيون ليپيدها در سلولهاي كبدي شده است. سبب افزايش نوراپي نفرين، دوپامين، سروتونين، 5- هيدروايندول استيك اسيد، GABA، در موش‌هاي صحرايي ويستار شده است (3).

احتياط مصرف: عوارض جانبي خاصي در تجويز بجاي آن مشاهده نشده است (3).

منع مصرف: مصرف آن در بارداري ممنوع است (3).

تركيبات شيميايي: اسانس (4).

نحوه و ميزان مصرف: پودر: 3/1-6/0 گرم در روز تك دوز 5 گرم از پودر 3 بار در روز همراه يك فنجان آب، شربت 1:10 يك فنجان در روز (3).

مصرف غذايي: مصرف غذايي ندارد.

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه: فرآورده دارويي ندارد.

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- Dent bown. Encyclopedia of Herbs and other uses. 1996: 164

3- Thomson PDR. PDR For Herbal Medicines. 3 rd Edition. 2005:  471

4- Jean Bruneton. Pharmacognosy Phytochemistry Medicinal Plants. 1995: 485

رهگیری فاکتور

لطفا شماره فاکتور خود را درج نمایید

شماره فاکتور شما :