سماور زغالی

سماور برنجی زغالی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سماور زغالی بر روی تصویر بالا کلیک نمایید

معرفی سیر

سير (1)

.Allium sativum L

Family: Liliaceae (Per), Amaryllidaceae (Rec)

Synonyms: Allium arenarium Sadler ex Rchb.

English name: Garlic, Cherlys tracle.

 

ريخت شناسي گياه: گياه چند ساله، ارتفاع 100-30 سانتيمتر. گلها به رنگ صورتي كم رنگ يا سبز متمايل به سفيد. هر پياز (Bulb) آن شامل 20-80 پيازچه مي‌باشد (2).

محل رويش: در اغلب نواحي ايران بخصوص نواحي شمالي بصورت كاشته شده وجود دارد (3، 4).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: زمان برداشت محصول از اواخر تير تا مهر ماه مي‌باشد (3).

قسمت مورد استفاده: پياز (2).

كاربرد درماني: از مهمترین اثرات درمانی آن می توان به خاصیت ضد باکتری و ضد سرطانی آن اشاره کرد. همچنین دارای اثرات ضد فشارخون ، پادزهر مسمومیت با فلزات سنگین ، تعدیل کننده ی سیستم ایمنی ، محافظت کننده ی کبد ، ضد آرتریت ، کاهنده چربی و قند خون است همچنین خلط آور، ضدگرفتگي عضلاني، ضدعفوني كننده، ضدباكتري، ضدويروس، افزايش دهنده گلبول سفيد و ضدكرم است. بطور سنتي جهت درمان برونشيت مزمن، سرماخوردگي راجعه، سياه سرفه و آسم ناشي از برونشيت مصرف مي‌شود (5و6و7).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: مهار كننده سنتز ليپيدها، كاهش دهنده فشار خون، مهار كننده تجمع پلاكتي، كاهش دهنده گلوكز و افزايش دهنده فيبرينوژن سرم مي‌باشد و اثرات آنتي ترومبوليتيك نيز دارد (5). مطالعات نشان داده است که سیر با اثر مستقیم روی عضلات صاف دیواره ی عروق باعث وازودیلاتاسیون عروق محیطی می گردد. به نظر می رسد این دارو با باز نمودن کانال های پتاسیم موجب هیپرپلاریزه شدن پتانسیل غشاء و وازودیلاتاسیون عروق می گردد. همچنین مطالعات آزمایشگاهی که با عصاره ی آبی ، عصاره ی الکلی و پودر سیر انجام پذیرفته نشان داده است که سیر از طریق فعال کردن نیتریک اکساید سنتتاز باعث افزایش تولید نیتریک اکساید و در نتیجه پایین آمدن فشار خون می گردد(8).

احتياط مصرف: با داروهاي ضدانعقاد و كاهش دهنده‌هاي قند خون تداخل دارد و خاصيت ضدانعقادي داروهاي ضدالتهاب نظير آسپيرين را تشديد مي‌كند. سير با اسيدهاي چرب موجود در روغن ماهي اثر سينرژيسم دارد. در صورت مصرف خام، سير باعث تحريك دستگاه گوارش مي‌شود (5). سير اثر ضدخستگي نيز دارد (6). مصرف مقادیر زیاد سیر یا مصرف با معده ی خالی ممکن است اختلالات گوارشی نظیر سوزش معده ، تهوع ، استفراغ و اسهال ایجاد نماید. همچنین در افراد حساس ، واکنش آلرژیک مانند درماتیت تماسی و حملات آسم با مصرف سیر گزارش شده است. این فرآورده در افراد حساس به سیر و افراد مبتلا به زخم های حاد دستگاه گوارش ممنوعیت مصرف دارد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که سیر موجب انقباضات رحمی می گردد و مصرف مطمئن آن در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است. لذا توصیه می شود در این دوران مصرف نگردد. مصرف زیاد سیر خشک (4 گرم در روز) موجب یبوست ، استفراغ ، و اختلالات معده و روده شده ، و مصرف سیر تازه (30 گرم) موجب کم خونی شدید می گردد (7و9)

منع مصرف: در زمان شيردهي و بارداري توصيه نمي‌شود (5).

تركيبات شيميايي: اسانس (آلي سين)، مواد معدني، ويتامين، آنزيم (آلنازوپراكسيداز)،‌پروتئين، چربي، آمينواسيد، پروستاگلاندين (2، 5).

نحوه و ميزان مصرف:

1- دانه خشك: 4-2 گرم سه بار در روز ميل شود (5).

2- تنتور: به نسبت 1:5 در الكل 45%، 4-2 ميلي‌ليتر سه بار در روز ميل شود (5).

3- روغن: 12/0-03/0 ميلي‌ليتر، سه بار در روز ميل شود (5).

مصرف غذايي: مصارف غذايي بسياري دارد (5).

 

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه:

Aust.: Kwai; Fr.: Past Ail; Thirial; Ger.: Alliosan; Beni – cur; Carisano;

Uk.: Garlimega; Kwai; Kyolic (7).

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- Anderw Chevallier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 56

3- صمصام شريعت، هادي. پرورش و تكثير گياهان دارويي. ماني، 1374: 297

4- امامي، احمد. شمس اردكاني، محمد رضا. مهرگان، ايرج. فرهنگ مصور گياهان دارويي. مركز تحقيقات طب سنتي و مفردات پزشكي . دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، 1383: 104

5- Gorinsteina S, Leontowiczb M, Leontowiczb H, Najmanb K, Namiesnikc J, Parkd YS, et al.
Supplementation of garlic lowers lipids and increases antioxidantcapacity in plasma of rats. Nut
Res. 2006; 26(7): 362-8.

6- Mohamed MS, Abdel- Kader MM, Kassem SS. Effect of dietary garlic and onion on liver and
tibial mineral concentrations in omega-3 fatty acids rich oil fed rats. Agric Biol J N Am. 2011;
2(5): 745-51.

7- Heidari M, Norooz-Zadeh R, Abbasi M. The use of herbal drugs in cardiovascular diseas : A review article,cardiovascular Nursing journal 2 (2),summer,2013.

8- RAHMAN, K. & LOWE, G. M. Garlic and cardiovascular disease: a critical review. The .2006 .Journal of nutrition, 136, 736S-740S.

9- ASHRAF, R., KHAN, R. A. & ASHRAF, I. Garlic (Allium sativum) supplementation with standard antidiabetic agent provides better diabetic control in type 2 diabetes patients. Pakistan .2011. journal of pharmaceutical sciences, 24.


چاپ   ایمیل