سماور زغالی

سماور برنجی زغالی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سماور زغالی بر روی تصویر بالا کلیک نمایید

معرفی انار


 

انار (1)

انار خوراکی، انار وحشی

Punica granatum L.

Family: Lythraceae (Rec), Punicaceae (Per)

Synonyms: Punica florida Salisb., Punica nana L., Punica grandiflora Steud.

English name: Pomegranate

 

ريخت شناسي گياه: درختچه‌اي، ارتفاع 5-2 متر، شاخه‌ها كم و بيش تيغ دار و با انشعابات فراوان، برگها متقابل، كشيده، كامل و به رنگ سبز براق، گلها نسبتاً درشت، به رنگ قرمز لاكي، منفرد و 2 يا 3 تايي در انتهاي شاخه، كاسبرگ‌ها گوشتي، قرمز رنگ و زود افت (2).

محل رويش: در تمام نقاط ايران كاشته مي‌شود و بطور خودرو و در سواحل شني درياي خزر، ساوه و بندر گز وجود دارد (2).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: پوست در پاييز جمع‌آوري مي‌شود (3).

قسمت مورد استفاده: ريشه، پوست خشك شده ساقه، دانه و پوست ميوه (4).

كاربرد درماني: ضدانگل و قابض است. بدليل تانن زياد آن بعنوان دهانشويه در التهاب گلو و دهان، ناراحتيهاي پوستي و گوارشي و اسهال كاربرد دارد (3، 4).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: اثرات آنتي اكسيداني و مهاركنندگي آنزيم ايكوزانوئيد بواسطه فلاونوئيدهاي گياه گزارش شده است. بعلاوه اثرات ضدميكروبي از آن گزارش شده است. گل و آب ميوه گياه موجب بهبود بيماري ديابت مي‌شود (5، 7).

احتياط مصرف: بسيار سمي است و مقادير زياد آن سبب كرامپ، تهوع و احساسات نامطبوع ديگر مي‌شود (3، 4).

منع مصرف:

تركيبات شيميايي: آلكالوئيد، گالوتانيك اسيد (8).

نحوه و ميزان مصرف: دم كرده: 250 قسمت از پوست ريشه با 1500 قسمت از آب بمدت 30 دقيقه جوشيده و به منظور ضدانگل 4 بار و هر بار 60 ميلي‌ليتر به فاصله‌هاي 2 ساعت از يكديگر مصرف مي‌شود (7).

مصرف غذايي: مصرف غذايي ندارد.

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه: فرآورده دارويي ندارد.

 

 

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- قهرمان، احمد. فلور ايران (جلد 1). موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع، 1362: 59

3- Anderw Chevallier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 257

4- John B. Lust. The Herb Book. 1974: 310

5- J Ethnopharmacol. 1999 JUL; 66 (1): 11-7

6- Naz S, Siddiqi R, Ahmad S, Rasool SA, Sayeed SA. Antibacterial activity directed isolation of compounds from Punica granatum. J Food Sci. 2007 Nov;72(9): 341-5

7- Lagow B . PDR of Herbal Medicines. 2004: 650

8- Royal Pharmaceutical Society. Martindale, The Extra Pharmacopoeia. 1996: 123


چاپ   ایمیل