خانه مطالب آموزشی کامپیوتر آموزش نرم افزار Virtual PC
HTML clipboard
دنيايي مجازي با Virtual PC
Virtual PC

اشاره :
با نرم‌افزار Virtual PC ، داشتن چند سيستم عامل به صورت همزمان را تجربه کنيد.کامپيوتر مجازي اصولاً به کامپيوتري گفته مي‌شود که سخت‌افزارهاي آن توسط نرم‌افزار شبيه‌سازي شده باشد.نرم‌افزار Virtual PC که ساخت شرکت Microsoft مي‌باشد، يک نرم‌افزار بسيار توانمند در زمينه ساخت کامپيوتر مجازي مي‌باشد. اين نرم‌افزار به شما امکان مي‌دهد تا هر تعداد کامپيوتر مجازي که مايليد بسازيد و آن‌ها را تک‌تک يا حتي با هم اجرا کنيد. ما در اين مقاله Microsoft Virtual PC 2004 SP1 که در حال حاضر آخرين نسخه اين نرم‌افزار براي سيستم عامل Windows مي‌باشد را مورد بررسي قرار مي‌دهيم. خوشبختانه از جولاي 2006 مايکروسافت اين نرم‌افزار را به صورت رايگان ارائه مي‌دهد و به راحتي با مراجعه به صفحه اختصاص داده شده به اين نرم‌افزار در سايت مايکروسافت به آدرس http://www.microsoft.com/virtualpc مي‌توانيد نسخه Full اين نرم‌افزار را به صورت رايگان دانلود کنيد. البته نرم‌افزار Virtual PC براي پلاتفرم Mac هم با نام Virtual PC for Mac نوشته شده است که دوستان مي‌توانند آخرين نسخه آن، يعني نسخه 7 را از سايت مايکروسافت دانلود کنند. اما بايد توجه داشته باشيد که نسخه Mac اين نرم‌افزار رايگان نيست و ما نيز در اين مقاله به نسخه Windows آن مي‌پردازيم. براي اطلاعات بيشتر راجع به اين نسخه به آدرس

 www.microsoft.com/mac/products/virtualpc/virtualpc.aspx مراجعه کنيد.


 

توجه: بايد توجه کنيد که همان‌طور که از نام نرم‌افزار Virtual PC پيداست، کامپيوترهاي مجازي ساخته شده توسط اين نرم‌افزار از نوع PC مي‌باشند و شما نمي‌توانيد يک کامپيوتر مجازي از نوع Apple Macintosh را با استفاده از نرم‌افزار Virtual PC بسازيد و اجرا کنيد.

نيازهاي سخت افزاري:
براي نصب و اجراي Virtual PC 2004 SP1 بايد سيستم شما داراي حداقل مشخصات زير باشد:
• پردازنده : Athlon، Duron، Celeron ، PentiumII ، PentiumIII يا Pentium4
سرعت پردازنده: (حداقل 400MHz (1GHz توصيه مي‌شود
• RAM: به سيستم عاملي که قرار است در کامپيوتر مجازي نصب شود بستگي دارد.
• فضاي مورد نياز هارد ديسک: به سيستم عاملي که قرار است در کامپيوتر مجازي نصب شود بستگي دارد.
• سيستم عامل : Windows XP/2000

نکته1: اگر سيستم شما اين حداقل‌ها را پشتيباني نمي‌کند (به خصوص در مورد سيستم عامل مثلاً ممکن است بخواهيد از ويندوز 98  استفاده کنيد) مي‌توانيد از نسخه‌هاي قديمي‌تري از اين نرم‌افزار که با سيستم شما همخواني کافي داشته باشد، استفاده کنيد.

نکته2: هر چند که مستنداتي که مايکروسافت راجع به اين نرم‌افزار منتشر کرده، سيستم عامل ويندوز Server 2003 را جزو سيستم عامل‌هاي پشتيباني شده قرار نداده است اما آزمايش‌‌هايي که روي اين نرم‌افزار، در محيط اين سيستم عامل انجام داديم نشان داد که اين نرم‌افزار به همان خوبي که در ويندوز  XP Pro کار مي‌کند در ويندوز Server 2003  هم کار مي‌کند.

تاريخچه:
Virtual PC در ابتدا توسط شرکت Connectix ساخته شد. اولين نسخه اين نرم‌افزار براي Macintish طراحي شده بود و در ژوئن سال 1997 ارائه شد. 4 سال بعد در ژوئن سال 2001 اولين نسخه Virtual PC براي سيستم عامل Windows (يعني همان نسخه 4.0) ارائه شد. چون با گذشت زمان مشخص شد که ساخت کامپيوتر‌هاي مجازي مورد توجه سازمان‌ها قرار گرفته است، مايکروسافت به موضوع علاقه‌مند گشت و در فوريه 2003 تصميم گرفت تا Virtual PC و يک محصول هنوز ارائه نشده به نام Virtual Server که در واقع مکملي براي Virtual PC مي‌باشد را از Connectix خريداري کند.و اين‌طور شد که Virtual PC به Microsoft Virtual PC تغيير نام داد.
در حال حاضر Virtual PC 2004 نسخه فعلي اين نرم‌افزار براي سيستم عامل ويندوز است. در 12 جولاي 2006 (21 تير 1385) مايکروسافت Virtual PC 2004 را رايگان کرد.
در حال حاضر مايکروسافت در حال کار بر روي Virtual PC 2007 براي ويندوز Vista است و از تاريخ 11 اکتبر 2006 (19 مهر 1385) هم اقدام به ارائه نسخه Beta اين نرم‌افزار کرده است.ضمناً مايکروسافت به طور رسمي اعلام کرده است که اين نرم‌افزار را در اوايل سال 2007 ارائه خواهد کرد و اين نسخه از نرم‌افزار نيز به طور رايگان عرضه شده و پشتيباني از ويندوز Vista در آن قرار داده خواهد شد.

آشنايي با چند اصطلاح :
• OS: مخفف عبارت Operating System به معني سيستم عامل مي‌باشد.

• Host OS: يا همان سيستم عامل ميزبان ، به سيستم عاملي گفته مي‌شود که نرم‌افزار Virtual PC را در آن نصب و اجرا مي‌کنيد.

• Guest OS:يا همان سيستم عامل مهمان به سيستم عاملي گفته مي‌شود که قرار است تا در Virtual Machine نصب شود.

• Virtual Machine: همان طور که گفته شد نرم‌افزار Virtual PC قادر است تا تعداد نامحدودي از کامپيوترهاي مجازي را توليد و راه ‌اندازي کند. به هر يک از اين کامپيوترهاي مجازي يک Virtual Machine گفته مي‌شود.

• Console: يک واحد کنترلي که کاربر از طريق آن با کامپيوتر ارتباط برقرار مي‌کند. Virtual PC Console در واقع واحد کنترل نرم‌افزار Virtual PC است که به ما اجازه مي‌دهد تا تمام اعمال کنترلي را بر روي Virtual Machineها انجام دهيم.

• Capture: اين کلمه در اصطلاح براي حالتي به کار مي‌رود که يک برنامه يا پردازش، کنترل يک وسيله ورودي را به دست مي‌گيرد. در اين حالت جريان داده‌هاي ورودي به آن نرم‌افزار خاص ارسال مي‌شود.

• Physical: اين کلمه، در اصطلاح براي قطعاتي که به طور فيزيکي به کامپيوتر شما متصل شده باشند به کار مي‌رود. اين کلمه به عنوان متضادي براي کلمه Virtual به معني مجازي استفاده مي‌شود؛ مثلاً وقتي مي‌گوييم Physical Memory منظورمان مقدار حافظه RAM مي‌باشد که در اسلات‌هاي مادربورد نصب شده‌است و وقتي مي‌گوييم Virtual Memory منظور آن مقدار حافظه‌اي است که ويندوز با استفاده از هارد ديسک براي جبران کمبود فضاي RAM شبيه سازي کرده است.

• NAT: سرنام عبارت Network Address Translation مي‌باشد و به فرايند تبديــــل IPهاي داخلي يک شبکه اينترانت به IP اينترنت و بالعکس گفته مي‌شود. اين روند سبب مي‌شود که بتوان تعداد زيادي از نشاني‌ها را بدون تمام کردن نشاني‌هاي IP اينترنت (که تعدادشان هم محدود است) در شبکه‌هاي خصوصي و اينترانت‌ها به کار برد.

Intranet:  به يک شبکه درون سازماني، اينترانت گفته مي‌شود.

ساخت يک کامپيوتر مجازي در Virtual PC 2004:
Virtual PC را از روي CD  ماهنامه نصب کنيد. در اولين اجرا (به طور دقيق‌تر تا زماني که هيچ Virtual Machine در Virtual PC Console وجود ندارد)، علاوه بر Virtual PC Console يک پنجره با عنوان New Virtual Machine Wizard به شما نشان داده خواهد شد که کمک مي‌کند تا ماشين مجازي خود را بسازيد. بر روي دکمه Next کليک کنيد تا صفحه‌اي مطابق شکل 1، نمايش داده شود. در اين صفحه 3 گزينه وجود دارد که در زير آن‌ها را بررسي خواهيم کرد.

 

آموزش Virtual PC

شكل 1


•   Create a virtual …: براي ساخت يک Virtual Machine که تنظيمات آن را خودتان مرحله به مرحله انتخاب مي‌کنيد از اين گزينه استفاده کنيد.
•  Use default settings to create …: براي ساخت يک Virtual Machine که تنظيمات آن توسط نرم‌افزار Virtual PC انتخاب مي‌شود از اين گزينه استفاده کنيد.
•  Add an existing virtual …: براي اضافه کردن يک Virtual Machine که از قبل ساخته‌ شده است مي‌توانيد از اين گزينه استفاده کنيد.
 

 

نکته 3: پسوند نام فايل‌هاي Virtual Machine به نام  vmc مي‌باشد كه سرنام عبارت
 Virtual Machine Configuration است.

چون فرض ما بر اين است كه براي بار اول مي‌باشد كه با Virtual PC كار مي‌كنيد لذا گزينة اول را انتخاب مي‌كنيم (انتخاب گزينة دوم فقط مراحل كار را ساده‌تر مي‌كند). با كليك بر روي دکمه Next يك پنجرة ديگر مطابق شكل 2 نشان داده خواهد شد.

 

آموزش Virtual PC

شكل 2


يك نام براي Virtual Machine خود وارد كنيد. اين نام در ليست كامپيوتر‌هاي مجازي در Virtual PC Console نشان داده خواهد شد. اگر مي‌خواهيد Virtual Machine خود را در آدرس خاصي ذخيره كنيد از دكمه Browse… استفاده كنيد. در غير اين صورت Virtual Machine شما پوشة My Virtual Machine كه در داخل پوشة My Documents قرار دارد ساخته مي‌شود. با كليك بر روي دكمة Next پنجرة Operating System را مشاهده خواهيد كرد. سيستم عاملي كه قصد داريد تا درون اين Virtual Machine نصب كنيد (Guest OS) را از ليست پائين رونده Operating system انتخاب كنيد.
اين كار به Virtual PC كمك مي‌كند تا بهترين گزينه‌ها را براي آن سيستم‌عامل به شما توصيه مي‌كند(مثلاً ميزان RAM كه به شما توصيه مي شود، به سيستم عاملي كه در اين مرحله انتخاب مي‌كنيد بستگي دارد).
اگر سيستم عامل شما در اين ليست آورده نشده، يكي از سيستم عامل‌ها را كه بيشترين شباهت را به سيستم عامل شما دارد انتخاب كنيد. اگر هم مطمئن نيستيد، مي‌توانيد Other را انتخاب نماييد. با كليك بر روي كلمة Next صفحه‌اي مطابق شكل ‌3 به شما نشان داده مي‌شود. همان‌طور كه مشاهده مي‌كنيد چون ما در مرحلة قبل Windows XP را به عنوان سيستم عامل انتخاب كرديم در مقابل عبارت Recommended RAM، عدد 128 MB نوشته شده است. اگر مي‌خواهيد از همين مقدار RAM استفاده كنيد گزينه Using the recommended RAM را انتخاب كنيد در غير اين صورت Adjusting the RAM را انتخاب كنيد و مقدار RAM را در فيلدي كه ظاهر مي‌شود وارد كنيد يا Slider را براي تغيير مقدار RAM تغيير دهيد.

 

کامپیوتر مجازی

شكل 3


دكمه Next را كليك كنيد با اين كار پنجره‌اي مطابق شکل 4 به شما نشان داده خواهد شد. همان‌طور كه كامپيوترهاي واقعي به هارد ديسك نياز دارند كامپيوترهاي مجازي هم به هارد ديســك نياز دارند. هارد ديسك كامپيـــوتر مجازي يك فايل است كه Virtual PC به جاي هارد ديسك از آن استفاده مي‌كند. پسوند نام اين فايل vhd مي‌باشد كه سرنام عبارت Virtual Hard Disk است. در اين پنجره مي‌توانيد با استفاده از گزينه An existing virtual hard disk از يك فايل vhd كه قبلاً ايجاد كرده‌ايد (يا از يكي از دوستانتان گرفته‌ايد) به عنوان هارد ديسك براي ماشين مجازي خود استفاده كنيد يا با استفاده از گزينه A new virtual hard disk يك فايل هارد مجازي براي ماشين خود ايجاد كنيد.
چون فرض ما بر اين است كه براي بار اول مي‌باشد که با Virtual PC كار مي‌كنيد لذا
A new virtual hard disk را انتخاب مي‌كنيم.

 

شكل 4


ابتدا بر روي دكمة Next كليك كنيد. پنجره‌اي مطابق شكل ‌5 به شما نشان داده خواهد شد. اگر مي‌خواهيد فايل هارد ديسك مجازي خود را در آدرس معيني قرار دهيد روي دكمة Browse… كليك كنيد. اگر به آدرس پيش‌فرض دست نزنيد، فايل هارد ديسك مجازي در همان آدرسي كه فايل vmc ماشين مجازي خود را ساخته‌ايد ايجاد مي‌شود (اگر هم فقط نام فايل هارد ديسك را بدون مشخص كردن آدرس تايپ كنيد آن فايل در My Documents ساخته مي‌شود).
بر روي دكمة Next كليك كنيد تا پنجره Completing the New Virtual Machine Wizard به شما نشان داده شود. در اين پنجره نام ماشين مجازي، مقدار حافظه‌اي كه به آن اختصاص داده‌ايد و نام فايل هارد ديسك مجازي به شما نشان داده خواهد شد. روي دكمة Finish كليك كنيد تا ويزارد New Virtual Machine بسته شده، ماشين مجازي شما ساخته شود و در Virtual PC به نمايش درآيد.

 

شكل 5
 

محیط نرم افزار Virtual PC

شكل 6


نكته 4: چون از حالا به بعد يك ماشين مجازي در Virtual PC Console داريد با اجراي Virtual PC ديگر ويزارد New Virtual Machine به طور خودكار به شما نشان داده نخواهد شد. براي ساخت ماشين‌هاي مجازي بيشتر، در Virtual PC Console روي دكمة New… كليك كنيد يا از منوي File گزينه New Virtual Machine Wizard را انتخاب كنيد.

حذف کردن يک کامپيوتر مجازي:
اگر مايليد يک Virtual Machine را از ليست ماشين‌هاي مجازي موجود در Virtual PC Console حذف کنيد، ماشين مجازي مورد نظر را در اين ليست انتخاب کرده و به يکي از روش‌هاي زير Remove را برگزينيد:

1ـ دکمه Remove را کليک کنيد.
2ـ از منوي Action گزينه Remove را انتخاب کنيد.
3ـ بر روي ماشين مجازي مورد نظر کليک راست کرده و از منوي ظاهر شده Remove را انتخاب کنيد.

به شما يک پيغام داده مي‌شود مبني بر اين که حذف کردن يک ماشين مجازي از ليست باعث نمي‌شود که فايل vmc آن ماشين مجازي يا فايل vhd مربوط به هارد آن ماشين مجازي حذف شوند. بر روي Yes کليک کنيد تا ماشين مجازي شما از ليست حذف شود.
 

 

كار با Virtual Machineها:
تبريك مي‌گوييم، در حال حاضر موفق شده‌ايد كه يك ماشين مجازي بسازيد.
خب همان طور كه وقتي كه كامپيوتر جديدتان را به خانه مي‌آوريد بايد آن را روشن كرده ( Power On )  و هارد ديسك آن را پارتيشن‌بندي و فرمت كنيد و در نهايت سيستم عامل مورد نظر‌تان را بر روي آن نصب كنيد، بايد ماشين مجازي خود را استارت كرده و عمليات پارتيشن بندي، فرمت و نصب سيستم عامل را روي آن انجام دهيد.
براي استارت كردن يك ماشين مجازي با كليك كردن بر روي آن در ليست ماشين‌هاي مجازي موجود در Virtual PC Console، آن ماشين مجازي را انتخاب كرده و دكمة Start را كليك كنيد. با اين کار يک پنجره جديد باز مي‌شود و ماشين مجازي شما شروع به كار مي‌كند (اين پنجره در واقع نقش مانيتور كامپيوتر مجازي شما را دارد). اگر هيچ اشكالي پيش نيايد بايد مراحل بوت شدن سيستم را ببينيد و در نهايت پيغامي مبني بر اين‌كه هيچ سيستم عاملي در كامپيوتر شما نصب نشده است، به نمايش در خواهد آمد.

نكته  5: به جاي استفاده از دکمه Start مي‌توانيد:
•روي ماشين مجازي مورد نظر، دابل كليك كنيد.
•روي ماشين مجازي مورد نظر، كليك راست كرده و Start را انتخاب كنيد.
•ماشين مجازي مورد نظر را انتخاب كرده و از منوي Action، Start را انتخاب كنيد.

نكته 6: اگر زماني كه مي‌خواهيد ماشين مجازي خود را استارت كنيد پيغام خطايي مطابق شكل 7 دريافت كرديد، مشكل اين است كه سيستم عامل شما نمي‌تواند به اندازة كافي حافظه در اختيار ماشين مجازي شما قرار دهد.

براي رفع اين مشكل دو راه حل وجود دارد:
برنامه‌هايي موجود در حافظه را از حافظه خارج كنيد تا سيستم عامل بتواند به اندازة كافي حافظة RAM به ماشين مجازي شما اختصاص دهد(مثلاً مي‌توانيد Antivirus خود را از حافظه خارج كنيد).

اگر يادتان باشد موقع ساختن ماشين مجازي مقدار RAM ماشين مجازي را خودمان انتخاب كرديم بنابراين راه‌ حل دوم اين است كه اين مقدار حافظه را كاهش دهيد. ماشين مجازي مورد نظر را از ليست ماشين‌هاي مجازي موجود در Virtual PC Console انتخاب كنيد و دكمة Settings را كليك كنيد. پنجره‌اي با عنوان Settings for … ظاهر مي‌شود. در قاب سمت چپ اين پنجره روي Memory كليك كنيد. (اگر تمام مراحل را مانند ما پيش رفته باشيد بايد 128MB مقابل كلمة Memory نوشته شده باشد). در قاب سمت راست مقدار RAM مورد نظر را در فيلد RAM تايپ كنيد يا اين‌‌كه Slider را تغيير دهيد (مثلاً مقدار RAM را روي 64MB بگذاريد).

اگر دوباره موقع استارت كردن ماشين مجازي با اين مشكل مواجه شديد، باز هم مقدار RAM را كمتر كنيد يا اين كه برنامه‌هاي بيشتري را از حافظه خارج كنيد.

 

شكل 7


همان‌طور كه در بالاي پنجرة ماشين مجازي مي‌توانيد ببينيد، هر ماشين مجازي براي خود يك نوار منو دارد که شامل منوهايي براي کار با ماشين مجازي مي‌باشد. مي‌خواهيم اين منوها را با هم بررسي كنيم:

منوي Action :
1ـ Full-Screen Mode : اگر مي‌خواهيد پنجره ماشين مجازي خود را به حالت تمام صفحه دربياوريد اين گزينه را انتخاب كنيد يا اين‌كه Alt سمت راست را همراه Enter فشار دهيد. در پيغام ظاهر شده روي كليد Continue كليك كنيد.

2ـ Ctrl+Alt+Del: به دلايل پيچيده فني كه به معماري ويندوز XP بر مي‌گردد اگر Ctrl+Alt+Del را فشار دهيد اين تركيب كليد‌ها توسط Host OS شما Capture  مي‌شود. اين گزينه براي رفع اين مشكل تدارك ديده شده است. با انتخاب اين گزينه تركيب كليد‌هاي Ctrl+Alt+Del به ماشين مجازي شما فرستاده مي‌شود. كليد تركيبي معادل آن هم، Alt سمت راست به همراه Del  مي‌باشد.

3ـ Pause: ماشين مجازي شما را به حالت مكث درمي‌آورد. بعد از اين‌كه ماشين  مجازي وارد حالت مكث شد، اين گزينه به گزينة Resume تغيير پيدا مي‌كند. با انتخاب Resume ماشين مجازي به حالت عادي خود برمي‌گردد. كليد معادل هردو گزينه هم،  Alt سمت راست به همراه كليد P است.

4ـ Reset: درست مثل اين است كه دكمه Reset را روي كامپيوتر واقعي فشار داده باشيد. با انتخاب اين گزينه يك پيغام نشان داده مي‌شود كه بايد روي گزينه Reset در اين پيغام كليك كنيد. كليد معادل آن هم Alt سمت راست به همراه كليد R است.

5ـ Close…: اين گزينه براي بستن پنجره ماشين مجازي (يا در واقع خاموش كردن ماشين مجازي) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. با انتخاب اين گزينه يك پنجره نشان داده مي‌شود. در اين پنجره، در ليست پايين‌افتادني ،
 ? What do you want the virtual machine to do دو گزينه وجود دارد.

 

شكل 8


گزينه Turn Off: ماشين مجازي را خاموش مي‌كند. درست مثل اين كه كابل برق يك كامپيوتر واقعي را از پريز کشيده باشيد.

گزينه Save State: قابليت جالبي كه Virtual PC دارد اين است كه به شما اجازه مي‌دهد تا قبل از خاموش كردن كامپيوتر مجازي خود، وضعيت فعلي آن را ذخيره كنيد و دفعة بعد وقتي كامپيوتر مجازيتان را استارت مي‌كنيد كارتان را درست از جاي قبلي ادامه دهيد. گزينة Save State براي اين منظور تدارك ديده شده است. وقتي كه از اين گزينه استفاده مي‌كنيد يك فايل با پسوند vsv كنار فايل vmc شما و هم نام با آن، ايجاد مي‌شود كه وضعيت فعلي كامپيوتر شما را ذخيره مي‌كند.

6ـ Install or Update Virtual Machine Additions: تعدادي از قابليت‌هاي Virtual PC بعد از اين‌كه يك نرم افزار به نام Virtual Machine Additions را روي Guest OS خود نصب كرديد، فعال مي‌شود. از اين گزينه براي نصب يا آپديت كردن اين نرم‌افزار استفاده مي‌شود. چون در حال حاضر روي كامپيوتر مجازيتان سيستم عاملي نداريد اين گزينه كار خاصي انجام نمي‌دهد. كليد معادل آن هم، Alt سمت راست به‌همراه I است. وقتي اين گزينه را كليك مي‌كنيد اتفاق بخصوصي مي‌افتد كه در ادامة مقاله به آن اشاره خواهيم كرد .

7ـ Properties: تعدادي از ويژگي‌هاي فني ماشين مجازي را به شما نشان خواهد داد.
 

 

نكته 7: به جاي استفاده از گزينه Properties از منوي Action مي‌توانيد درVirtual PC Console از يکي از دو روش زير استفاده کنيد:
•بر روي ماشين مجازي مورد نظر كليك راست كرده و Properties را انتخاب كنيد.
• ماشين مجازي مورد نظر را انتخاب كرده و از منويAction، Properties را انتخاب كنيد.

منوي CD :
هر Virtual Machine علاوه بر هارد ديسك يك CD-ROM (يا DVD-ROM ) دارد كه در حالت پيش‌فرض به عنوان Secondary IDE Master براي ماشين مجازي شبيه سازي مي‌شود. نكتة جالب اين است كه با استفاده از منوي CD مي‌توانيد تعيين كنيد كه Virtual PC از كدام يك از درايو‌هاي CD-ROM موجود در کامپيوتر شما به عنوان CD-ROM ماشين مجازي استفاده كند.
منوي CD بر حسب تعداد درايوهاي CD-ROM موجود در كامپيوتر شما و نام آن درايوها مي‌تواند متفاوت باشد. اين منو براي كامپيوتر ما كه داراي سه عدد درايو CD-ROM مي‌باشد در شكل شمارة 9 آمده است. توجه مي‌كنيد كه همة‌ اين درايوها غيرفعال هستند. دليل آن اين است كه اين درايوها در حال حاضر خالي مي‌باشند. اولين درايوي كه درون آن CD قرار دهيد به طور خودكارCapture مي‌شود. ضمناً توجه كنيد كه درايوي كه در حال حاضر Capture شده است هم غيرفعال خواهد بود.

 

شكل 9
 

ما درون درايوهاي J: و I: ، CD قرار مي‌دهم  و درايو J: را با استفاده از Use Physical Drive J:، Capture مي‌كنم. همان‌طور كه در شكل 10 مشاهده مي‌کنيد Release CD به Release Physical Drive J: تغيير پيدا كرده است كه نشان مي‌دهد كه درايو J:، Capture شده است و Use Physical Drive I: هم فعال شده است  كه نشان مي‌دهد درون اين درايو يك عدد CD وجود دارد. Use Physical Drive H: هم هنوز غير فعال است كه نشان دهندة خالي بودن اين درايو است، دليل غير فعال بودن Use Physical Drive J: هم همان طور كه اشاره شد Capture شدن آن توسط نرم‌افزار است. از گزينة Release Physical Drive… براي اصطلاحاً رها كردن (يعني از حالت Capture خارج ساختن) يك درايو استفاده مي‌شود. Eject CD هم كه به اندازة كافي واضح است.
و اما يكي از قابليت‌هاي بسيار جالب نرم‌افزار، Capture ISO Image… است. با انتخاب اين گزينه مي‌توانيد يک Image با فرمت ISO را به Virtual PC معرفي کنيد تا Virtual PC از آن Image به عنوان CD-ROM براي ماشين مجازي شما استفاده كند. با استفاده از Release "example.iso" مي‌توانيد اين فايل image را رها كنيد.
 

 

منظور از Capture در اختيار قرار گرفتن و منظور از Release آزاد ساختن مي‌باشد.

 

شكل 10


نکته 9: نرم‌افزار PowerISO 3.4 يکي از نرم‌افزارهاي خوب در زمينه کار با Image هاي از نوع ISO مي‌باشد. اين نرم‌افزار قادر است تا اين فرمت را بخواند و در اين فرمت بنويسد. ضمناً اين نرم‌افزار قادر است تا فايل‌هاي Image را از ديگر فرمت‌ها به اين فرمت تبديل کند و نهايتاً اين که از CD هاي شما با اين فرمت Image بگيرد. (مي‌توانيد اين نرم‌افزار را به همراه Keygen آن از سايت ماهنامه دانلود کنيد).
 

 

وقتي Install or Update Virtual Machine Additions را كليك مي‌كنيم چه اتفاقي مي‌افتد؟
همان طور كه قبلاً اشاره شد برخي از قابليت‌هاي) Virtual PC مثل Shared folders يا (Pointer (Integration زماني فعال مي‌شود كه يك نرم‌افزار به نام Virtual Machine Additions بر روي سيستم عامل مهمان (Guest OS) نصب شود. براي نصب اين نرم‌افزار مي‌توانيد از منويAction   گزينه Update Virtual Machine Additions  Install or را كليك كنيد. با اين‌كار در واقع يك Image با نام VMAdditions013040.iso براي استفاده به عنوان درايو CD-ROM   كامپيوتر مجازي شما ‍Capture و اگر Autorun در سيستم عامل مهمان براي درايوCD-ROM  فعال باشد، برنامة‌ نصبVirtual Machine Additions  آغاز مي‌شود. (البته 013040 در واقع نسخه Virtual Machine Additions مي‌باشد و ممکن است با نسخه شما فرق کند)
نكته 8: اگر قبل از كليك كردن بر روي گزينه Machine Additions  Install or Update Virtual به عنوان مثال درايو J: را براي استفاده به عنوان CD-ROM كامپيوتر مجازيتان Capture كرده بوديد و مي‌خواهيد از اين درايو استفاده كنيد بايد صبر كنيد تا نصب  Virtual Machine Additionsبه پايان برسد و اين درايو را با استفاده از منوي CD دو مرتبه Capture كنيد.

منوي Floppy :
هر كامپيوتر مجازي كه مي‌سازيد داراي يك عدد فلاپي درايو هم هست. با استفاده از منوي Floppy  مي‌توانيد به Virtual PC  بگوييد كه از كدام يك از درايو‌هاي فلاپي به عنوان فلاپي درايو كامپيوتر مجازي استفاده كند. منوي فلاپي نيز بر اساس تعداد فلاپي درايو‌هايي كه در كامپيوتر شما موجود است مي‌تواند متفاوت باشد. اين منو براي كامپيوتر من كه داراي يك فلاپي درايو است به صورت شكل 11 مي‌باشد. همان‌طور كه مي‌بينيدRelease Disk  غير فعال است. و دليل آن هم اين است كه هيچ درايوي هنوز توسط Virtual PC، Capture نشده است.

 

شكل 11
 

اما قضيه فعال بودنControl Physical Drive A: كمي با CD-ROM‌ها فرق دارد. به دليل معماري خاصي كه در ساخت فلاپي درايو به كار مي‌رود Virtual PC نمي‌تواند از حضور يا عدم حضور فلاپي  در Floppy drive مطلع شود. لذا اين گزينه صرف نظر از قرار داشتن يا قرار نداشتن فلاپي در درايو مربوطه همواره فعال مي‌باشد. ما در درون درايو :A  يك عدد فلاپي قرار مي‌دهيم و با استفاده از گزينه Control Physical Drive A: درايو A:‌ را Capture مي‌كنيم. همان‌طور كه در شكل 12 مشاهده مي‌كنيد  Release Disk به Release "A:" تغيير پيدا كرده است كه نشان مي‌دهد كه درايوA:، Capture شده است وControl Physical A: هم غير فعال شده است كه دليل آن اين است كه اين درايو در حال حاضر توسط ماشين مجازي، Capture شده است.

 

شكل 12


يكي ديگر از امكانات بسيار جالب توجه نرم‌افزار ، Capture Floppy Disk Image… مي‌باشد. با انتخاب اين گزينه مي‌توانيد يك Image‌ فلاپي با هر يك از فرمت‌هاي .VFD يا .IMG يا .IMA يا .DSK را به Virtual PC معرفي كنيد تا از آن به عنوان Floppy Drive براي ماشين مجازيتان استفاده كند. با استفاده از Release… مي توانيد اين فايل Image را رها كنيد.
 

 

نكته 9: نرم افزار WinImage 8.0 كه يكي از قدرتمندترين نرم‌افزارها در زمينه كار با Imageهاي فلاپي مي‌باشد در حال حاضر قادر است تمام فرمت‌هاي .vfd ،  .img، .ima و .dsk را باز كند و در فرمت‌هاي .vfd و .ima نيز بنويسد (مي‌توانيد اين نرم‌افزار را به همراه Keygen آن از سايت ماهنامه دانلود کنيد).

نكته 10: اگر زماني كه داريد سعي مي‌كنيد درايو فلاپي راCapture  كنيد پيغام خطايي مطابق شكل 13 به شما نشان داده شد، مشكل از اين‌جا است كه فلاپي درايو شما خالي است و يا اين‌كه يکي از نرم‌افزارهايي كه در سيستم عامل ميزبان اجرا مي‌شود در حال ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر دارد از فلاپي درايو شما استفاده مي‌كند كه بايد اين مشكل را رفع كنيد (حتي درايو فلاپي در explorer هم نبايد باز باشد). ضمناً توجه كافي مبذول داريد كه يك درايو فلاپي فقط توسط يكي از Virtual Machineها مي‌تواند Capture شود. 

 

خطا

شكل 13


نكته 11: چون نرم‌افزار Virtual PC برخلاف برخوردي كه با درايوهايCD-ROM  دارد هنگامي كه يك فلاپي‌درايو را Capture مي‌كند، آن درايو را قفل كرده و به هيچ نرم‌افزاري اجازه نمي‌دهد تا به درايو فلاپي دسترسي داشته باشد، اگر تصميم داريد تا از فلاپي استفاده كنيد بايد ابتدا آن را Release  نماييد.
 

 

در نهايت بايد اشاره كرد كه هر ماشين مجازي داراي يك نوار وضعيت (Status bar)  مي‌باشد كه در آن پنج آيكون (به ترتيب از سمت چپ) : هارد ديسك، CD-ROM، فلاپي ديسك، Shared Folders و Network وجود دارد. اين آيكون‌ها هنگامي كه داده از اين دستگاه‌ها خوانده مي‌شود به رنگ سبز و وقتي داده‌ در آن‌ها نوشته مي‌شود به رنگ نارنجي چشمك مي‌زنند. با كليك‌راست كردن بر روي هريك از آن‌ها مي‌توانيد به گزينه‌هاي راجع به آن‌ها دست پيدا كنيد (حتي مي‌توانيد فايل‌ها را به آن‌ها Drag کنيد

 

منبع :  ماهنامه رايانه  - computernews.ir