خانه مطالب تفریح و سرگرمی بازی بررسي بازي پرطرفدار Sims2
 

بررسي بازي پرطرفدار Sims2اشاره :

از زندگي خود ناراضي هستيد؟ تصميم داريد زندگي‌اي تازه‌اي را تجربه كنيد؟ احساس مي‌كنيد فرصت‌هاي طلائي زندگيتان را بيهوده گذرانده‌ايد و جائي براي بازگشت نداريد؟ آيا از ازدواج كنوني خود ناراضي هستيد و دوست داريد شانس خود را بار ديگر امتحان كنيد؟ آيا از تربيت فرزندان خود پشيمانيد و مي‌خواهيد اين فرصت را دوباره داشته باشيد تا فرزندان بهتري را به جامعه تحويل دهيد؟ آيا دوست داريد دوباره شغل و مسير حرفه‌اي زندگي خود را اين بار با چشمي باز و با درنظر گرفتن علائق واقعي خود انتخاب كنيد؟ اگر در ابتداي جواني‌ هستيد، نمي‌خواهيد گوشه‌اي از آينده مبهم خود را زودتر تجربه كنيد؟ آيا دوست داريد مسير‌هاي آينده زندگي خود را در كودكي تجربه كنيد و افق نامفهوم آينده خود را در دنياي مجازي بزرگتر‌ها مفهوم كنيد؟آ يا دوست داريد دوباره متولد شويد؟! جزء هر گروهي كه باشيد، بازي Sims را به‌درستي انتخاب كرده‌ايد. چه دلسرد از گذشته‌هاي خود، چه در حسرت زندگي بهتر و چه خواهان ساختن آينده خود در يك زندگي مجازي، در Sims زندگي ادامه دارد... . در واقع اين بار زندگي‌جديدي را بازي خواهيد كرد. بدون هيچ خطري، اين بار اين زندگي مجازي را ساده بگيريد، كاري كه هرگز آن را در واقعيت انجام نداده‌ايد!

Sims2
اگر شما يكي از سرسخت‌ترين طرفداران بازي‌هاي كامپيوتري باشيد و درواقع شغلتان بازي كردن باشد(!) و يا آن‌كه جزو آن دسته از كاربران عادي باشيد كه از بازي‌كردن متنفر هستند، مطمئناً در مورد Sims معتقديد كه اتفاق مهمي در صنعت بازي رخ داده است. شايد هيچ بازي‌اي به مانند Sims نتوانسته است مرز بين واقعيت و رويا را در شبيه‌سازي قسمتي از زندگي انسان به اين اندازه نامحسوس كند و اين خود علت آن شده است كه Sims  موفق‌ترين بازي تمام دوران‌ها شناخته شود و از آن به عنوان تايتانيكِ دنياي بازي‌هاي كامپيوتري ياد شود. بازي‌اي كه قسمت اول آن ركورددار فروش شده‌است و قسمت دوم آن تنها 10 روز بعد از پخش به تعداد يك ميليون نسخه به فروش رفته است و اين يعني يك موفقيت باورنكردني در صنعت بازي‌سازي. ممكن است اين پرسش براي شما

مشخصات بازي

تاريخ پخش: 14 سپتامبر 2004 (24 شهريور 83)
شركت توليد كننده: Maxis
شركت پخش كننده: EA Games
تعدادCD: چهار عدد
طراحي شده براي: PC وXbox 
نوع بازي: استراتژي،Role Playing و شبيه‌سازي (سه بعدي)
مخاطبين بازي بر اساس درجه بندي T:ESRB-نوجوانان (13 سال به بالا)
قابليت بازي چند نفره: ندارد
قيمت اوليه بازي: 50 دلار
حداقل تجهيزات لازم براي اجراي بازي:

Windows Me ,2000 , 98,XP 
windows 95 and NT are)
(not supported 
600MHz Intel Pentium III or AMD K6 processor 
256MB RAM
8x CD-ROM/DVD-ROM drive
405 MB free hard disk space
32 MB Direct3D capable video card with DirectX
9.0bc compatible driver capable of T&L
DirectX9.0bc compatible sound card
Keyboard
Mouse

سايت اختصاصي بازي: 
                      http://Thesims2.ea.com

سايت شركت توليد كننده:
                                 www.maxis.com

سايت شركت پخش كننده:
                                        www.ea.om

نمره ارزيابي بازي : 5/8 (خيلي خوب)

مطرح شده باشد كه علت اين همه موفقيت چيست. در يك جمله ساده مي‌توان گفت: تمامي ما، چه كودك، چه بزرگ، چه موفق و چه شكست‌خورده، چه جدي و چه بازيگوش، بدمان نمي‌آيد بار ديگر زندگيمان را طور ديگري بازي كنيم. اين بار به صورت مجازي و البته صحيح‌تر در Sims2. اين بازي با طراحي همين پاسخ در قالب يك بازي كامپيوتري به قدري موفق عمل كرده‌است كه طيف مخاطبان خود را از كودكي 4 ساله تا پيرمردي هفتاد ساله وسعت داده‌است. اغراق نيست اگر بگويم جذابيت اين بازي به‌قدري زياد است كه زمان‌هايي هم كه آنرا بازي نمي‌كنيد به فكرش  هستيد. تجربه بازي كردن خود من، بارها باعث شده در زماني كه بازي را انجام نمي‌دهم (كه زماني كوتاه از روز‌هاي اوليه پخش بازي را شامل مي‌شد!) دائم به فكر شخصيت‌هاي خود بودم و حتي شب‌ها آنها را در خواب نيز هدايت مي‌كردم!
در واقع شما در اين بازي زندگي‌ دوباره‌اي  را تجربه مي‌كنيد. از ابتداي دوران كودكي، هنگامي كه نوزاد هستيد تا وقت مرگ! با تمام جزئياتش: تولد،‌ بلوغ،‌ ازدواج، بچه‌دار شدن، پيرشدن،‌‌ نوه‌دار شدن و سپس مردن. و در اين بين تمام اتفاقات ناخواسته و خواسته نيز ممكن است پيش بيايد، درست به مانند يك زندگي واقعي. 
ويل رايت (Will Wright) كه اغراق نيست اگر او را مشهورترين طراح بازي‌هاي كامپيوتري بناميم (در مورد او در شماره 34 ماهنامه شبكه، مقاله SimCity4 يك شهرداري واقعي! به تفصيل سخن گفته‌ شده‌است) پس از موفقيت غيرقابل‌ تصور بازي The Sims و Expansionهاي بي‌شمار آن، قسمت دوم اين بازي را طي يك پروژه طولاني تهيه كرد. درواقع شركت Maxis تجربه‌هاي به‌دست آمده در قسمت اول بازي را با ظاهري بهتر پرورانده است و هوشمندانه نكات بسياري را نيز به آن‌ها اضافه كرده‌است تا اين بازي ساخته شده است. البته ناگفته‌نماند كه كماكان مطالب نسخه‌هاي الصاقي يا Expansionها را در اين بازي نياورده‌است تا آن‌ها را نيز با پرداختي بهتر در محصولاتي جديدتر هر ماهه وارد بازار كند و سود سرشار حاصل از فروش اين محصولات را تا زمان پخش بازي بعدي يعني 3 Sims  داشته باشد!
در بازي Sims شما قادر خواهيد بود شخصيت يا شخصيت‌هايي را با ويژگي‌هاي خود بسازيد و آن‌ها را زندگي كنيد. اين شخصيت‌ها را در زمين‌هايي كه در بازي وجود دارد اسكان دهيد و براي آن‌ها خانه بسازيد. وسايل خانه آن‌ها را تهيه كنيد، آن‌ها را سر كار بفرستيد، برايشان همسر انتخاب كنيد و سپس اين روند را براي بچه‌هاي آن‌ها نيز ادامه‌دهيد.

در طول روز مي‌توانيد تمام كار‌هاي انجام شده در زندگي عادي را انجام دهيد. با همسايه‌ها ارتباط داشته باشيد، در استخري كه براي خانه خود ساخته‌ايد به شنا مشغول شويد، مطالعه كنيد، شطرنج و بيليارد بازي كنيد و يا خانه را به سمت محل كار خود ترك كنيد. اگر هم بچه باشيد ‌بايد به مدرسه برويد. البته تمام اين كار‌ها را در

شكل 1

قسمت اول بازي هم مي‌توانستيد انجام دهيد، ولي در اين قسمت ظرافت‌كاري‌هايي به اين موارد افزوده شده‌است. ضمن اين كه بسياري از موارد كه در آن نسخه جايش خالي بود به اين نسخه اضافه شده است.
اگر 4 SimCity را به‌روي دستگاه خود داشته باشيد و در آن شهر‌هاي دلخواه خود را ساخته باشيد، مي‌توانيد اين شهر‌ها را به 2 Sims منتقل كنيد و در آن‌ها Sim‌هاي خود را خلق كنيد. (شكل 1)
در ساخت فضاي داخلي خانه نيز تغييرات زيادي نسبت به بازي قبل ايجاد شده‌ كه شما را قادر خواهد ساخت كه خانه‌اي بزرگتر و زيباتر بسازيد.


اما يكي از مهمترين اتفاقاتي كه در Sims2 افتاده است، اضافه شدن خصوصيات اخلاقي به كاراكتر‌ها است. اين خصوصيات جديد علاوه بر خصوصياتي است كه در قسمت اول بازي نيز شاهد آن بوديم. (مانند تميزي، مهرباني، 
 بازيگوشي و خلق و خوي معاشرت مي‌باشد كه از روي خصوصيات ماه‌ هاي به‌دنيا آمدن شخصيت‌ها تعيين مي‌شود) از خصوصيات مي‌توان به داشتن حافظه و به‌خاطرسپردن اتفاقات مهم زندگي (كه در شكل Demo‌هايي سه‌بعدي در بين بازي آن‌ها را مي‌بينيد)، شكل ظاهري قابل طراحي شخصيت‌هاي خلق شده، خصوصيات ژنتيكي به ارث رسيده از والدين، رشد كردن و پير شدن و سيستم جديد آرزوها و ترس‌ها (Aspirations and Fears) اشاره كرد. حافظه و به‌خاطر آوردن، با اتفاقات مهم زندگي Sim‌ها خود را نشان مي‌دهد. اتفاقاتي مانند: علا‌قه‌مندي‌ها، ازدواج كردن، بچه‌دار شدن و يا اتفاقات بدي مانند مردن افرادي كه دوست داريد. حافظه simها مي‌توانند نقش عمده‌اي در شكل‌گيري شخصيت آينده آن‌ها بازي كند. همچنين با افزوده شدن سيستم طراحي شكل ظاهري،

شكل 2

شما مي‌توانيد ظاهر خود را عيناً شبيه‌سازي كنيد و داخل بازي Sims بياوريد. (شكل 2)
كاري كه در بازي‌هاي اخير EA مانند FIFA، Tiger Wood 2005 و ... آن را
ديده‌ايد.
در سيستم جديد Aspirations - Fears علاوه بر نيازهاي روزمره زندگي، توجه‌تان را بايد به مسايل ديگري نيز معطوف كنيد. در واقع كادري در پائين صفحه وجود دارد كه از خانه‌هايي تشكيل شده است. در اين خانه‌ها، نماد‌ آرزو‌ها را مي‌بينيد كه با به‌دست آوردن آن‌ها مي‌توانيد روحيه خود را بهتر كنيد. (كه براي ارتباط برقرار كردن با ديگران، توفيق در كار و كم كردن سرعت پيرشدن شما، وجود اين روحيه خوب بسيار موثر است) همچنين در قسمتي ديگري از خانه‌ها، ترس‌هاي احتمالي به شما گوشزد مي‌شوند كه بايد تمهيداتي بينديشيد كه مانع از انجام اين اتفاقات بد بشويد. به طور مثال از آرزوها مي‌توان به ارتقاء شغل، ازدواج كردن، بچه‌دار شدن، پول درآوردن، خريد وسايل مختلف منزل و پيشرفت در مهارت‌ها اشاره كرد و از اتفاقات بد يا ترس‌ها مي‌توان به ترس از موفق نبودن در شغل و از دست دادن شغل كنوني، از دست دادن مهارت‌ها، رانده شدن از طرف همسرتان، مرگ، آتش گرفتن منزل، ترس دزدي از منزلتان و يا  ترس از دست دادن دوستانتان اشاره كرد. خانه‌هاي آرزوها از 4 قسمت و خانه‌هاي ترس‌ها از 3 قسمت تشكيل شده‌اند كه در زمان‌هاي معين محتويات آن‌ها تغيير مي‌كنند. به طور مثال اگر يكي از خانه‌هاي آرزوهاي شما، خريد يك پيانو مي‌باشد، ‌بايد اين‌كار را در زمان خاصي انجام دهيد وگرنه بعد از زمان مشخصي مواردي ديگر جاي آن را مي‌گيرد. البته بايد توجه كنيد كه از 4 خانه آرزوها يكي از آن‌ها را مي‌توانيد قفل (Lock) كنيد. كافي‌است روي آن خانه كليك راست كنيد تا آن خانه قفل شود و در نتيجه ديگر زمان، مانع انجام آن كار نخواهد شد و آن مورد براي هميشه در زمره آرزوهايتان باقي‌ مي‌ماند.

 

شكل 3

فراموش نكنيد كه اگر نتوانيد بر ترس‌هاي خود غلبه كنيد و يا به اندازه كافي آرزوهاي خود را برآورده كنيد ميزان روحيه شما كه به صورت درجه نشان داده مي‌شود به مرز قرمز وارد مي‌شود و به مرحله افسردگي مي‌رسيد. در اين مرحله Sims دچار بيماري رواني مي‌گردد و نياز به روانپزشك دارد! و در تمام اين مدت به فرمان‌هاي شما عمل نمي‌كند و زندگي براي او، همسر و فرزندانش (و شما به‌عنوان هدايتگر او) سخت مي‌شود! از طرف ديگر اگر Simsهاي خود را برآورده كنيد و شرايط روحي آن‌ها را پله‌پله به مراحل بهتر (سبز، طلايي و سفيد) برسانيد، آن‌ها ديرتر پير مي‌شوند.
در مورد ارتقاء شغل نيز علاوه بر تمرين‌هايي كه آن‌ها را ‌بايد انجام دهيد تا براي شغل خود مناسب‌تر شويد(مانند تمرينات بدني، تمرينات تقويت جذبه (كاريز)، تمرينات استدلالي افزايش منطق، يادگيري نظافت، كار‌هاي فني و ايجاد خلاقيت در خود) هنگامي كه سركار مشغول هستيد نيز با مشكلاتي روبرو مي‌شويد كه اگر آن‌ها را درست مديريت كنيد، باز ارتقاء درجه خواهيد يافت. به طور مثال اگر شما پزشك هستيد، ممكن است شرايطي پيش آيد كه يكي از مسوولان بلندپايه شهر Simcity به مطب شما بيايد! در پنجره‌اي كه در بالا و گوشه صفحه باز مي‌شود از شما پرسيده مي‌شود آيا اورا خارج از نوبت ويزيت مي‌كنيد و يا به مانند افراد عادي او را مي‌پذيريد. كه البته در صورتي كه دومين گزينه را انتخاب كنيد، حس وظيفه‌شناسي شما باعث مي‌شود كه يك درجه در كار خود پيشرفت كنيد.
نياز‌هاي روزمره شما نسبت به Sims اصلي تفاوتي نكرده‌است. در واقع همان 6 نيازِ رفع گرسنگي، خستگي، قضاي حاجت، نياز به معاشرت با ديگران، زيبائي محيط زندگي و پاكيزگي وجود دارد كه با خريد وسايل و لوازم مربوط به رفع هريك مي‌توانيد آن‌ها را در مرز مطلوب كنترل كنيد. اما هميشه هم لازم نيست خودتان اين‌كار را انجام دهيد. به طور مثال هنگامي كه يك خانواده 5 نفره را اداره مي‌كنيد شايد نتوانيد به تمامي افراد رسيدگي كنيد. پس هوش مصنوعي بازي، نياز‌هاي مخلوقات شما را برآورده مي‌كند، كه البته اين هوش مصنوعي نسبت به بازي اول Sims  بسيار كارآمدتر و موثرتر شده‌است.
 

شكل 4


در Sims2 افراد مسن مي‌شوند و حتي مي‌ميرند. همچنين مانند قسمت اول بازي اگر شما در هدايت كاركترهاي خود سهل انگاري كنيد و نياز‌هاي اساسي آن‌ها را برطرف نكنيد نيز بعد از مدتي شاهد مرگ آن‌ها خواهيد بود. پس اگر از آزار دادن Simهاي خود لذت مي‌بريد، كماكان در اين قسمت نيز مي‌توانيد از اين لذت بهره‌مند شويد! ولي اگر واقعا نسبت به موجودات خود احساس خوبي داريد، سعي كنيد كه از اين عمر كوتاه آنها بهترين استفاده را ببريد. در واقع مي‌توانيد بچه اي را در اين بازي به پيرمردي باتجربه تبديل كنيد كه صاحب چندين نوه است و چندين نسل را در آن خانواده بازي كنيد و شجره‌نامه موفقي از آن خانواده را به‌جا بگذاريد. اگر در عنوان‌بندي انتهاي بازي دقت كنيد، اسم‌هايي از كادر روانشناسي و تيم مشاوره بازي مي‌بينيد كه مطمئناً با وجود داشتن مخاطب گسترده بازي، به اهميتي كه سازندگان بازي به اين موارد داده‌اند، واقف خواهيد شد. ضمن آن‌كه اين بازي براي كودكان نيز بسيار آموزنده است.
اگر بخواهم به يكي از آموز‌ش‌ها اشاره كنم، همين سيستم پير‌شدن و مرگ در اين بازي است كه بسياري از مسائل اجتناب ناپذير زندگي را آموزش مي‌دهد كه يكي از آنها ترويج ازدواج و بقاي نسل مي‌باشد. مسأ‌له‌اي كه امروزه در بسياري از كشورهاي پيشرفته و صنعتي رو به فراموشي است. شايد Sims اين خلاء فرهنگي را بتواند با آموز‌ش‌هايي در قالب بازي‌كردن به بچه‌هاي امروز و نسل سرنوشت‌ساز فردا بياموزد، زيرا كه در اين بازي اگر تشكيل خانواده ندهيد و پيرشويد و فرصت بچه‌دار شدن براي شما به‌وجود نيايد، بعد از مرگ شخصيت شما، بازي نيز براي شما تمام شده‌است و اين مطئمناً ايده‌آلي براي كساني كه مي‌خواهند بازي را ساعت‌ها بازي‌ كنند، به خصوص كودكان، نخواهد بود.

 

ارزيابي بازي      

محيط بازي

9

گرافيك

8

صداها

8

جذابيت

9

نمره كل

5/8(حيلي خوب)

از نكات جالب اين است كه اين شكل ظاهري شما و همچنين خصوصيات اخلاقي شما و همسرتان عيناً در فرزندان شما نيز ظاهر مي‌شوند! و والدين صفات خود را به طور ژنتيكي به فرزندان خود منتقل مي‌كنند.
زماني كه در اين بازي از DNA خود صاحب فرزندي مي‌شويد(!) و تمام وقت خود را براي غذا دادن به او و عوض كردن پوشك‌هاي او صرف كنيد و حتي در مواردي به كار خود نرسيد، آن زمان است كه توهمي بين دنياي واقعي و مجازي براي شما به‌وجود مي‌آيد! زيرا لذت آن فراتر از يك زندگي كامپيوتري است. در واقع مشكلات و لذت‌هاي بچه داشتن آنقدر زياد است كه بايد براي تك‌تك مراحل زندگي‌اش فكري بكنيد. در مراحل اوليه بايد به فكر استخدام پرستار باشيد و در مراحل بعدي به مدرسه، پول توجيبي، سرويس رفت و آمد، معاشرتش با ديگر دوستان و ... بيانديشيد.

 

ارزيابي ديگر مجلات و سايت‌هاي بازي

Action Trip

87 از100

Avault

5 از 5

Computer Gaming World

5 از 5

Game Information

87 از100

Gameguru Mania

88 از100

GamePro

5 از 5

Gamers Depot

4 از 5

GameSpot

8.9 از 10

GameSpy

5 از 5

GameZone

9.4 از 10

GMR Magazine

10 از 10

IGN

9.4 از 10

My Gamer

8.6 از 10

PC Gamer

85 از100

البته فراموش نكنيد كه بعد از گذشت چندين نسل همچنان وسايل خانه و بقيه مكان‌هاي بازي همان‌هايست كه ديده‌ايد! و گذشت سال‌ها تاثيري بر تلويزيون‌هاي پلاسما، ماشين‌ها و كامپيوتر 3 SSX شما نخواهد داشت! در واقع شركت Maxis از استخدام شخصي مانند ژول‌ورن براي طراحي اتفاقات سال‌هاي بعد از زمان حال بازي، بهره‌نبرده است و در زمينه پيش‌گويي موفق نبوده‌است!
در قسمت ساخت و ساز بازي (Build Mode) هم تغييرات زيادي انجام شده‌است. به طوريكه بسياري موارد به دكور‌ها و وسايل خانه اضافه شده‌است. در 2 Sims مي‌توانيد خانه‌اي 4 طبقه بسازيد، سقف خانه‌ خود را با شيرواني‌ها متنوع بياراييد و يا در گوشه‌اي از خانه خود يك پاسيوي شيك تعبيه كنيد. همچنين برخلاف قسمت اول بازي، در اين قسمت مي‌توانيد ملك‌هاي تجاري مانند رستوران و مراكز خريد را در اطراف خانه‌ خود بسازيد.
در قسمت In Game Custom Content نيز مي‌توانيد مواردي كه Maxis يا ديگر دوستداران بازي ساخته‌اند را مستقيماً از سايت بازي Download كنيد و وارد بازي كنيد.
يكي از مهم‌ترين تغييرات قسمت دوم بازي نسبت به بازي اصلي، تغييرات گرافيكي است كه تاثيري زيادي در زيباتر كردن صحنه‌ها دارد. در واقع موتور سه بعدي جديدي كه در اين بازي تعبيه شده‌، صحنه‌هاي بازي را بسيار جذاب‌تر و واقعي‌تر مي‌كند.
بازي 2 Sims با تمام مزايا، داراي دو عيب غيرقابل چشم پوشي نيز مي‌باشد. اول آنكه هنگامي كه مدتي‌ بازي را انجام مي‌دهيد و به‌خصوص زماني كه خانه خود را بزرگتر و مجهز‌تر كرده‌ايد و افراد زيادي در صفحه ظاهر مي‌شوند، سرعت بازي كند مي‌شود و صحنه‌ها با مكث‌هاي ناخوشايند به تصوير كشيده‌ مي‌شوند كه اين ايراد همانطور كه در سايت‌هاي بازي نيز ذكر شده‌است، حتي در سيستم‌هاي مجهز و پيشرفته نيز ديده مي‌شود. ايراد دوم بازي در محدوديت در زواياي دوربين و سختي كنترل نماي تصوير‌ها مي‌باشد كه باآنكه بازي سه‌بعدي شده‌است ولي هنوز دوربين به مانند سري اول بازي  Sims تحرك كمي دارد و زواياي نمايش محدود تشكيل شده‌است.
اما صداي بازي ايرادي ندارد و مانند قسمت اول مناسب مي‌باشد. اگر ضبط صوتي براي خانه خود خريده‌ايد فراموش نكنيد كه به پوشه مربوط به موسيقي در My Document و قسمت فايل‌هاي بازي، سري بزنيد. زيرا با قرار دادن فايل‌هاي 3 MP محبوب خود در اين پوشه، مي‌توانيد به‌جاي آهنگ‌هايي كه در ايستگاه‌هاي راديويي با ضبط خود گوش مي‌كنيد،  از آن‌ها استفاده نماييد. اين امر در مورد كليپ‌هايي كه در تلويزيون پخش مي‌شود نيز صادق است و مي‌توانيد با جايگزين كردن كليپ‌هاي محبوب خود در فرمت AVI  آن‌ها در تلويزيون Sims خود تماشا كنيد!
گفتني‌است آهنگ اصلي بازي (Soundtrack) توسط آهنگسازي خوش‌ذوق به نام Mark Mothersbaugh ساخته شده‌است كه بسيار به فضاي بازي نيز نزديك است.

 

جدول كدهاي مخفي

كد

نتيجه

kaching

گرفتن 1000 واحد پول

StretchSkeleton X

بزرگ يا كوچك كردن جثهSimها (به جاي X اعداد بزرگ تر يا كوچك تر از1بگذاريد)

Aging On/Off

روشن و خاموش كردن سيستم پيرشدن

Motherlode

گرفتن 50000 واحد پو ل

Vsync On/Off

روشن و خاموش كردن حالت اجرايي بهتر بازي

[Help [Cheatname

دادن توضيحاتي در مورد تقلب نوشته شده

DeleteAllCaharacters

پاك كردن تمام Simها(در نماي Neighborhoodاستفاده شود)

MoveObjects On/Off

روشن و خاموش كردن تغيير جاي اشياء

AutoPatch

روشن و خاموش كردن سيستم Update خودكار

Sethour 1-23

تعيين زمان

SlowMotin 0-8

فعال كردن حالت آهسته(0حالت عاديف 8 كندترين)

 از ديگر خصوصيات صداي بازي مي‌توان به صداي مخصوص شخصيت‌هاي Sims اشاره كرد كه زباني نامفهوم و البته بامزه‌است كه با آنكه كلمات بي‌معني مي‌باشند ولي در عين حال طوري طراحي شده‌اند كه شنونده با شنيدن آن مطلب، منظور فرد گوينده را متوجه مي‌شود.
اگر شما از آن دسته از افرادي هستيد كه  دوست داريد در بازي‌هاي كامپيوتري حداقل يكي دو بار تقلب كنيد و يا دلتان مي‌خواهد در زندگي مجازي‌تان، آدم متقلبي باشيد، ا‌ين مطلب را حتماً بخوانيد! اگر هم در زندگي خود با صداقت زندگي كرده‌ايد و هيچ گوشه‌اي از كهكشان شهرت، قدرت و يا مكنت به نام شما نشده‌است باز هم اين قسمت را بخوانيد! زيرا اين‌بار مي‌توانيد در يك دنياي مجازي يك شبه (و شايد كمتر از يك شب!) به تمام آرزو‌هاي خود برسيد بدون آنكه از مرز‌هاي راستي زندگي واقعي پا را فراتر گذاشته‌باشيد!
براي فعال كردن حالت تقلب، در داخل بازي كليد‌هاي Shift ،Ctrl و C را همزمان فشار دهيد تا پنجره ورود به كدهاي مخفي باز شود. با نوشتن هر يك از عبارت جدول كدهاي مخفي، عمل مربوط به آن انجام مي‌شود.
همچنين انجام نكات زير مي‌تواند بازي را براي شما جذابتر‌ كند:

گوش كردن Mp3هاي دلخواه:
شما مي‌توانيد به‌جاي ايستگاه‌هاي راديويي مختلف به‌روي ضبط‌صوت خانه‌تان به موزيك‌هاي دلخواه خود گوش دهيد. براي اين‌كار به مسير زير رفته و فايل‌هاي 3 MP خود را جايگزين كنيد:
/Music/2MyDocuments/EAGames/TheSims

ديدن كليپ‌هاي دلخواه: شما مي‌توانيد به‌روي تلويزيون خانه خود كليپ‌هاي دلخواه خود را تماشا كنيد. براي اين‌كار به مسير زير رفته و فايل‌هاي AVI خود را جايگزين كنيد. البته توجه داشته باشيد كه اين فايل‌ها نبايد بيشتر از
128×128 پيكسل باشند و همچنين نبايد بيشتر از 15 فريم در ثانيه باشند:
/Movies/2MyDocuments/EAGames/TheSims
نقاشي تابلو‌هايي به طور دلخواه: براي اين‌كار شما مي‌بايد سطح خلاقيت (Creativy Level) شخصيت خود را به مرحله 5 برسانيد و همچنين بتوانيد كه يك نقاشي از طبيعت (Still life) انجام دهيد. بعد از اينكه كادري روبروي بوم نقاشي شما باز شد با Alt و Tab به محيط Windows بيائيد و با برنامه‌اي مانند Paint نقاشي خود را بكشيد و سپس آنرا در مسير زير Save  كنيد:
MyDocuments/EAGames/TheSims2/StoryTelling
                                               SnapShot.BMP
در آخر بايد به نكته‌اي در بازي Sims اشاره كرد كه شگفتي بسياري از كارشناسان را موجب شده است. همان‌طور كه شايد شنيده باشيد در ابتداي پخش بازي، نسخه‌هايي كه از Sims به صورت كپي‌هاي Crack شده در جهان و به‌خصوص كشور ما پخش شد كه ظاهري سالم داشت، اما پس بازي كردن آن متوجه شديم كه قسمت ساخت بازي (Build Mode) و Save  بازي انجام نمي‌شود. در ابتدا گمان‌ها براين بود كه Crack انجام شده ايراد دارد. اما بعداً مشخص شد مسؤولان Maxis تمهيدي انديشيده‌اند كه در صورت Crack فايل اجرايي بازي، اين قسمت‌ها در بازي غيرفعال مي‌شود و همانطور كه مي‌دانيد، Sims بدون اين دو قسمت عملاً به بازي‌ غيرقابل انجامي تبديل مي‌شود. در حدود دو  ماه از پخش مي‌گذشت و همچنانCracker ‌هاي مشهور جهان عاجز از تهيه Crack بي نقص از بازي بودند! (اين امر كار نوشتن مطلب Sims در مجله شبكه  را نيز با وقفه‌اي دو ماهه روبرو كرد!) جالب اين‌جاست كه مسوولان Maxis خود به‌روي سايت‌هاي مشهور Crack مي‌رفتند و با دادن پيغام‌هايي درون انجمن‌هاي اين سايت‌ها به Crackerها مي‌خنديدند و موفقيت خود را جشن مي‌گرفتند. تا اينكه سرانجام Cracker‌ها موفق شدند و فايلي (هرچند غيرمطمئن) را پخش كنند كه Sims را بدون اشكال اجرا مي‌كرد. البته آن‌ها نيز به شكست خود اعتراف كردند. زيرا آرزوي Maxis برآورده شده بود و آن‌ها در شرايطي كه Crack بسياري از بازي‌هاي مشهور، قبل از پخششان به ‌روي اينترنت قرار مي‌گيرند، توانستند نه‌تنها مانع ‌Crack شدن بازي خود شوند بلكه تنها در ده روز بيشتر از يك ميليون نسخه از بازي خود را به‌فروش برسانند!


منبع :ماهنامه شبکه - آذر ۱۳۸۳ شماره 49