خانه مطالب آموزشی کامپیوتر Checksum چیست؟

نمی‌دانم تا به حال اسم MD5 Checksum به چشم و گوشتان خورده است یا نه. شاید در صفحات دانلود آن را دیده باشید. هر فایل نسبت به محتویاتش می‌تواند یک Checksum داشته باشد که این Checksum ها در اکثر موارد با الگوریتم MD5 کدگذاری می‌شوند اما نیازی نیست که حتمآ این طور باشد.

حالا اصلآ به چه درد می‌خوره؟

Checksum در اصل اثر انگشت فایل ها است. وقتی شما فایلی را از جایی دانلود می‌کنید ممکن است همان فایل واقعی نباشد و با یک فایل مخرب عوض شده باشد. یا اینکه فایلتان نصفه و نیمه دانلود شده باشد. وقتی اثر انگشت فایلتان را بدانید می‌توانید قبل از اجرا آن را چک کنید تا مطمئن شوید این همانی است که شما می‌خواستید.

چطوری باید ازش استفاده کرد؟

فرض کنید می‌خواهیم برنامه Restorator 2007 را دانلود کنیم. در صفحه‌ی دانلود کد MD5 به ما داده شده است.

Restorator 2007 Trial MD5 Download Page

حالا باید Checksum فایلی که دانلود کرده‌ایم توسط نرم افزار های مخصوص پیدا کنیم.

۱- MD5Sums: این نرم افزار رابط گرافیکی ندارد ولی کار کردن با آن بدون دانستن نحوه کارکرد خط فرمان هم آسان است. اگر بدانید که چه بهتر. آن را از http://www.pc-tools.net/win32/md5sums دانلود کنید (فقط ۲۸ کیلوبایت) و سپس هر فایلی که می‌خواهید MD5 Checksum اش را چک کنید Drag and drop کنید روی آیکون این برنامه و تمام!

Drag And Drop

MD5 CMD Checksum Restorator Trial

۲- MD5 Summer: اگر دوست دارید با رابط گرافیکی کار کنید می‌توانید این برنامه را از http://www.md5summer.org/download.html دانلود کنید (۳۹۰ کیلوبایت) و فایل مورد نظرتان را به آن اضافه کنید تا Checksum آن را بهتان بدهد.

کد MD5 الگوریتم برنامه دانلود چکسام checksum

اگر Checksum ای که گرفتید با همانی که در سایت ذکر شده بود یکی بود یعنی شما دقیقآ همان فایل اصلی را گرفته‌اید. بدون یک بیت تغییر. اگر فرق داشت یعنی این همان فایل اصلی نیست که ممکن است در اثر نصفه نیمه دانلود شدن ، تزریق کد های مخرب به آن یا تعویض فایل اتفاق افتاده باشد. البته سرعت پایین اینترنت هم می‌تواند موجب بروز چنین مشکلاتی شود.

لازم است بدانید Checksum در ابتدا برای همین استفاده ساخته نشد و این مکانیزمی است که دور از چشم شما توسط برنامه های آنتی ویروس و یا سایر نرم افزار های امنیتی استفاده می‌شود و این یک استفاده‌ی متفرقه یا به نوعی خام از این مکانیزم است.

منبع :  http://zangoole.com/1387/04/25/what-is-checksum