خانه مطالب آموزشی سلامتی خطر آب منجمد شده در بطري‌هاي پلاستيكي

آب منجمد شده در بطري‌هاي پلاستيكي خطرناك است

مديركل نظارت بر مواد غذايي آشاميدني، آرايشي و بهداشتي وزارت بهداشت، با توصيه به هموطنان جهت پرهيز از انجماد آب‌هاي نگهداري شده در ظروف PET ( پلي اتيلن تري فتالات) اعم از آب‌ آشاميدني و معدني، گفت: در صورت عدم رعايت اين توصيه مخاطراتي سلامت مصرف كننده را تهديد مي‌كند.

دكتر هدايت حسيني، در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اين توضيح كه طراحي اوليه اين ظروف به نحوي است كه در صورت انجماد آب، بر اثر بروز تغييراتي در پليمرهاي اين ظروف مواد ناخواسته‌ مضري وارد آن مي‌شود، اظهار كرد: از اين رو توصيه ما به هموطنان پرهيز از انجماد آب‌ها در ظروف پت است.

وي، افزود: اين ظروف صرفا براي نگهداري آب در درجه حرارت يخچال (0 تا 4 درجه سانيتگراد) طراحي شده‌اند؛ به عبارتي طراحي آنها براي شرايط سرد و خنك است، نه انجماد.

مديركل نظارت بر مواد غذايي آشاميدني، آرايشي و بهداشتي وزارت بهداشت، درعين حال بسته‌بندي آب‌هاي معدني و آشاميدني را جزو مناسب‌ترين و سالم‌ترين نوع بسته بندي‌ها برشمرد و افزود: چنانچه اين قبيل آب‌ها در شرايط عادي نگهداري شود خطري مصرف كننده را تهديد نمي‌كند.

دكتر حسيني، با بيان اين كه آب‌هاي نگهداري شده در ظروف پت بر دو قسم آشاميدني و معدني است، در پايان يادآورشد: آب‌هاي آشاميدني به لحاظ ميكروبي و شيميايي بررسي مي‌شوند و به آب‌هاي معدني پس از اثبات معدني بودن مجوز عرضه صادر مي‌شود.