خانه مطالب آموزشی سلامتی معنی روبانها در رنگ های مختلف

معنی روبانها در رنگ های مختلف

روبان

شما هم تا به حال آن روبان‌هاي رنگي را ديده‌ايد؟ همان روبان‌هاي رنگارنگي كه خيلي‌ها آنها را به بازويشان مي‌بندند يا نمادي كوچك از آنها را به سينه‌شان مي‌چسبانند؟

شايد خيال مي‌كنيد فقط يك نوع روبان رنگي وجود دارد و آن هم روبان قرمز مربوط به حمايت از بيماران ايدزي است، اما كاملا در اشتباه هستيد، چون به جز روبان قرمز، روبان‌هاي رنگي ديگري هم وجود دارند كه هر يك از آنها نكته‌اي مهم را درباره سلامتي بشر، يادآوري مي كنند. بد نيست شما هم آنها را بشناسيد.

 

روبان سپيد

روبا سفیدشايد اين روبان را كمتر در كشورمان ديده باشيد، اما در كشوري مثل كانادا كه مكان اصلي ايجاد آن است، بيشتر ديده مي‌شود. روبان سپيد به وسيله مرداني مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه مخالف اعمال خشونت عليه زنان هستند. البته اين روبان معناي ديگري هم دارد و آن، هشدار درباره بيماري‌هاي ريوي و حمايت از مبتلايان به سرطان استخوان است.

اين روبان اگر طيف نقره‌اي بگيرد، هشداري درباره بيماري پاركينسون و كودكان كم توان ذهني است.

 

روبان نارنجي 

روبان نارنجینشانه ي هشدار درباره مرگ با تصادفات رانندگي، تقاضاي امنيت در بزرگراه‌ها، توجه به تنوع فرهنگ‌ها، ابراز خطر درباره گرسنگي در جهان و اهميت دادن به سلامتي كارگران است.

 

 

روبان زرد

روبان زرداين روبان درباره سرطان كبد و مثانه، پيشگيري از خودكشي، به خصوص خودكشي نوجوانان هشدار مي‌دهد.

 

 

 

روبان صورتي 

روبان صورتیاين روبان نمادي از سرطان سينه است، كساني كه اين روبان را به لباسشان مي‌آويزند، مي خواهند لزوم انجام معاينه سينه و مراجعه به پزشك زنان را از نخستين سال‌هاي بلوغ به خانم ها گوشزد كنند.

همين روبان اگر صورتي و آبي باشد، به معناي هشدار درباره سرطان التهابي سينه و همچنين تلاش براي جلوگيري از مرگ و مير اطفال است.

اين روبان صورتي اگر طيف ارغواني بگيرد، به معناي سل جلدي، سرطان لوزالمعده و چند جور بيماري عجيب و غريب ديگر است.

روبان قهوه ایروبان قهوه‌اي

روبان‌ قهوه اي به معناي تلاش براي ترك سيگار، هشدار درباره سرطان روده و حمايت از مبتلايان به آن هستند.

روبان آبي 

روبان آبیاين روبان اگر تيره رنگ باشد، به معناي هشدار درباره آرتروز، حمايت از قربانيان جنايت، مخالفت با سوء استفاده از كودكان و آگاهي‌رساني درباره اهميت كيفيت آب آشاميدني است، اما اگر رنگش روشن باشد، يعني هشدار در مورد سرطان مردان، سقط جنين، سرطان پروستات، اختلالات خوردن، هشدار درخصوص سقط جنين و تيروئيد است.

در صورتي كه اين روبان آبي فيروزه‌اي باشد، شما را از سرطان تخمدان آگاه مي‌كند.

 

روبان سفیدروبان خاكستري 

اين روبان، هزار جور معنا دارد و اين به عهده خودتان است كه حدس بزنيد كسي كه آن را به لباسش آويخته است قصد دارد به شما در مورد بيماري افازي (ناتواني در تكلم) گوشزد كند يا آسم يا مشكلات مغزي و تومور‌ها يا ديابت يا آلرژي در كودكان يا... .

 

 

روبان سبز

روبان سبزسبز، سبز، سبز، سبز رنگ زندگي است، اما اگر روبانش را ديديد ممكن است نشان‌دهنده سرطان باشد يا تلاشي براي حفظ محيط زيست يا افسردگي در دوران كودكي، بيماري‌هاي زانو، سرطان خون، آب سياه چشم، كم‌هوشي، از دست دادن فرزندان و رانندگي بي‌خطر و اداي احترام به اهداكنندگان مغز استخوان است.

روبان قرمز

روبان قرمزاين يكي را همه مي‌شناسيد، اين روبان به معناي اعلام حمايت از مبتلايان به ايدز، تلاش براي توانمندسازي آنها و نگرش مهربانانه جامعه نسبت به اين گروه از بيماران است.

اين روبان يعني ما جامعه‌اي پيشرفته هستيم كه نه قصد داريم مبتلايان به ايدز را محكوم كنيم، نه محروم و نه مطرود! بلكه آنها قرار است ياوران ما در پيشگيري از ابتلاي ديگران به اين بيماري باشند.

اين رنگ اگر زرشكي باشد هشداري درباره سزارين است تا به شما بفهماند وقتي پزشك به شما اطمينان داده مي‌توانيد زايماني طبيعي داشته باشيد، هيچ لزومي ندارد دست به دامن سزارين شويد.