معرفی ذرت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ذرت (1)

بلال

Zea mays L.

Family: Poaceae

Synonyms: Mays vulgaris Ser., Mayzea vestita Raf., Zea maiz Vell.

English name: Corn, Cornsilk, Maize, Indian corn

ريخت شناسي گياه: گياه علفي و يكساله، طول حدوداً 3 متر. كاكل پر مانند، توليد چوب ذرت در گلهاي ماده (2).

محل رويش: بومي آمريكاي جنوبي و بصورت كاشته شده در نقاط مختلف ايران موجود مي‌باشد (3).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: در تابستان جمع‌آوري مي‌شود (2).

قسمت مورد استفاده: كاكل ذرت (خامه و كلاله گل آذين ماده) (2).

كاربرد درماني: مدر و دفع كننده سنگهاي كليه است. همچنين کاکل ذرت برای عفونت مثانه، التهاب سیستم ادراری، التهاب پروستات، سنگ کلیه، نقرس استفاده می شود. همچنین برای درمان نارسایی احتقانی قلب، دیابت، فشار خون بالا، خستگی، و کلسترول بالا استفاده می شود.روغن گياه حاوي اسيدهاي اشباع نشده است كه بيماران با كلسترول بالا مي‌توانند از آن استفاده كنند (4، 5).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: خاصيت كولينرژيكي آن سبب كاهش فشار خون، اثر ديورتيكي و انقباض مثانه مي‌گردد، كريپتوگزانتين موجود در گياه مانند ويتامين A و تانن‌هاي گياه سبب خاصيت قابض گياه است (5). بعلاوه اثرات آنتي اكسيداني عصاره كاكل ذرت گزارش شده است (6).

احتياط مصرف: گرده گياه، باعث واكنشهاي حساسيتي مي‌گردد. فعاليتهاي آلرژيكي مانند درماتيت تماسي و كهير از كاكل ذرت بخصوص از دانه گرده آن گزارش شده است. همچنين بدليل وجود يك ماده سمي ناشناخته مي‌تواند تركيبات سيانوژيك ايجاد نمايد (5).

منع مصرف: در دوران بارداري مصرف نشود (5). مصرف هم زمان عصاره کاکل ذرت با فورزماید ممنوع است.

تركيبات شيميايي: نشاسته، فلاونوئيد، آلكالوئيد، آلانتوئين، ساپونين، اسانس، موسيلاژ، ويتامين (K,C) و پتاسيم (2).

نحوه و ميزان مصرف:

1- دم كرده: 1 قاشق مرباخوري كاكل ذرت در نصف فنجان آب جوش، به مدت چند دقيقه ريخته شود و هر 3-2 ساعت بصورت گرم يا ولرم ميل شود. براي التهاب مثانه روزانه 500 ميلي‌ليتر نوشيده شود.

2- جوشانده: جوشانده دانه ذرت بصورت ضماد در درمان زخمها و سوختگيها بكار مي‌رود.

3- تنتور: 30-15 قطره در آب 4-3 بار در روز ميل شود (2، 7).

مصرف غذايي: روغن گياه بعنوان مكمل غذايي با كالري زياد بكار مي‌رود و همچنين از نشاسته اين گياه نيز استفاده مي‌شود (4).

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه:

UK.: Crovols (4).

 

 

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- Anderw Chevallier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 153

3- قهرمان، احمد. كورموفيتهاي ايران (سيستماتيك گياهي). جلد چهارم. مركز نشر دانشگاهي، 1373: 125

4- Royal Pharmaceutical Society. Martindale, The Extra Pharmacopoeia. 1996: 1723

5- Carol a. Newall, Linda a Anderson, J. danid philipson. Herbal Medicines. 1996: 90

6- El-Ghorab A, El-Massry KF, Shibamoto T. Chemical composition of the volatile extract and antioxidant activities of the volatile and nonvolatile extracts of Egyptian corn silk (Zea mays L.).J Agric Food Chem. 2007 Oct 31;55(22):9124-7. Epub 2007 Oct 4

7- John B. Lust. The Herb Book. 1974: 233

 

رهگیری فاکتور

لطفا شماره فاکتور خود را درج نمایید

شماره فاکتور شما :