خانه مطالب آموزشی سلامتی دیدگاه علمی تغذیه در اسلام
HTML clipboard

دیدگاه علمی تغذیه در اسلام/ (فلینظر الانسان الی طعامه)


اشاره:
    
از اسلام مطالب بسیاری درباره غذا و تغذیه موجود است که چون بررسی علمی در آنها به عمل نیامده، بعضی را این تصور پیش می آید که نیروهای ذخیره شده نزد اسلام فقط برای صفای روح و تغذیه روان به مصرف رسیده و غذاشناسی اسلامی نمی تواند در میان کتابهای علمی غذایی جایی برای خود باز کند! و حال آنکه چنین نیست! و ما در این مقاله و مقالات آینده برآنیم که با وجود عدم توانایی و دانایی در مقابل بیکران دانایی و توانایی خالق انسان، اندکی را از لابه لای کتابها و... و با توجه به آیات و روایات، اندکی در این وادی قدمی برداریم و در ادامه در ماه مبارک رمضان درباره فلسفه روزه نیز مطالبی چند برصفحه آوریم؛
    
پس از ستایش خدای متعال و درود بر نبی گرامی اسلام باید بگوییم در بدن انسان دستگاهی قرار گرفته که خود دنیایی عظیم است چنان که حضرت علی(ع) درباره انسان فرموده که: اتزعم انک جرم صغیر و فیک انطوی العالم الاکبر و انت الکتاب المبین...
    
چه بسیار بزرگ و شگفت انگیز می باشد آنچه را دستگاه آفرینش در ساختمان بدن آدمی بویژه در دستگاه گوارشش قرار داده است.
    
ناف: سوراخ نیم بسته ای، اولین حفره ای که حیات از آن وارد می شد یعنی به جای دهان راه تغذیه و ورود عامل بقای حیات (غذا) بود.
    
محلی که مادر آنچه را برای نوزاد سود دارد از آن وارد می کند و هر چیز که زیان آور است از آن خارج می کند. پشت و بالای ناف- شکم-دستگاه گوارش و عضو هاضمه شناخته شده، دستگاهی است که طب در شناسایی آن از هر عضو دیگری برای درمان، عقب ماندگی بیشتری نشان داده است. نبی اکرم(ص) و همه دانشمندان متخصص آن را طلیعه دار و مبدا و خانه تمام بیماری ها می دانند (المعده راس کل داء)، (المعده بیت کل داء.)
    
با تغییر دادن ماهیت آنچه به آن (معده)می توان وارد کرد دخل و تصرف در صفات و اخلاق می توان نمود!
    
با اندکی زعفران خندید! با خوشه ای انگور شادمان گردید! به وسیله دانه هایی از عدس ترشحاتی از بدن بویژه اشک را زیاد نمود و...
    
آیا تا به حال چنین تصوری برایتان پیش آمد که فکر کنید آب در عین حال که مرطوب می کند از رطوبت جلوگیری کند یا آتش در آن واحد که می سوزاند مانع از سوختن شود! ولی در دستگاه گوارش می بینیم چنین وضع ظاهر متضادی هم هست!
    
اسید معده با آنکه باید بر قطعه ای از جدار معده سفت و سخت گاوی را که بلعیده ایم اثر کند بر جدار معده ظریف آدمی نباید کوچکترین آزاری برساند.
    
اینکه نبی گرامی فرمود: معده سر تمام بیماری هاست، زیرا معده گیرنده است و اولین ظرفی است که برای ادامه حیات بر آنچه ریخته می شود فعالیت آغاز می کند!


    
این ظرف (معده) به قدری مورد احترام است که پروردگار دوست می دارد آنجا که ظرف به دوستانش تعلق دارد همیشه از پاکیزه ها و سازگارها پر شود!
    (
والطیبات من الرزق قل هی الذین آمنوا( )سوره اعراف)
    
غذای خوب و رزق طیب را پروردگار برای مومنین می خواهد.
    
توجه اسلام به مطالب غذایی
    
اسلام نه تنها با خوردن و لذت بردن از غذاهای خوب وسازگار مخالف نیست بلکه با اختصاص دادن آن به مومنین چنین تغذیه ای را مورد ترغیب قرارداده است.
    (
کلوا من طیبات ما رزقناکم و اشکروالله ان کنتم ایاه تعبدون( )سوره بقره)
    
رزق و روزی های پاکیزه را برای خوردن برگزینید و خدا را شکر کنید اگر خداپرستید.
    
مومنین باید خوب بخورند، شکرگزاری کنند، خدا را عبادت نمایند، هدف اصلی آفرینش جن وانس برای عبادت است (و ما خلقت الجن و الانس الالیعبدون( )سوره ذاریات)
    
لذا خوب خوردن و شکرگزاری کردن قسمتی از عبادت می باشد، مگر ممکن است خوب غذا خوردن عبادت نباشد و حال آنکه آنگاه که پروردگار می خواهد پیامبران خود را آنچنان معرفی نماید که حق معرفی دارند می فرماید آنها احتیاج به غذا داشتند. (ما جعلناهم جسد الایاکلون الطعام( )سوره انبیا)
    (
لیاکلون الطعام و یمشون فی الاسواق) و می خورند و در بازارها راه می رفتند. (سوره فرقان)
    
به علاوه اطاعت از مفاد این دستور به ظاهر کوچک قرآن؛ فلینظر الانسان الی طعامه
    1)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
مگر حسن انجام وظیفه و عبادت نیست؟ هست! انسان باید نظر کند به طعامش باید بگوییم که نظر و رویت هر دو دیدن است اما نظر یک دیدن و بررسی علمی است و حالات زیر در قلمرو آن.
    2)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
باید توجه داشت که این غذا از چه راهی به دست آید. حلال نه حرام، تا همه به یکدیگر اعتماد داشته، در نتیجه امور اجتماعی بویژه بازرگانی به هرج و مرج نیفتد.
    3)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
باید نظر کند این غذا که از مواد چربی و قندی و سفیده ای درست شده چگونه بدل مایتحلل می شود و در معده و روده اش چه می کند و چرا او را از فساد و تباهی و لاغری نجات می دهد و چه می شود که یک قسمت از آن ناخن و یکجا مو و جایی به مصرف گوشت واستخوان می رسد. خون می شود. رگ و پی و چشم و گوش و.... می شود. خلاصه اینکه مسلمان باید بداند شرایطی به علم فیزیولوژی و معرفه الاعضاء وقوف حاصل کند.
    4)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
انسان باید نگاه کند به غذایش یعنی باید هنگام غذا خوردن به خوراک خود چشم بدوزد تا به سوءهاضمه دچار نشود.
    5)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
به طعام نگاه کنید تا مهمان ناراحت نشود و به رغبت مشغول خوردن باشد.
    6)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
به غذای خود بنگرید تا هسته ای و مویی و اجزایی غیرقابل هضم در میانش نباشد.
    7)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
باید توجه داشته باشد آب و خاک و خورشید چگونه در خدمت تهیه غذا دست کمک به یکدیگر داده اند.
    8)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
به غذایتان بنگرید که گاه کمبود یک عنصر از آن (کلسیم) باعث تغییر شکل اندام می شود، کار دختران را هنگام زایمان به جراحی می کشاند و کمبود عناصر دیگر نیز هر کدام اثر مخصوصی بر بدن دارند!
    9)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
آیا غذایی که می خوردید سبب طول عمر و شادابی است یا اثر سویی بر بدن دارد؟
    10)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
درباره موریانه نوشته اند که چون کمبود نفرات در یکی از قسمت ها (سرباز، انباردار، نظافت چی) مشاهده کند بادادن غذای مخصوص همان عده به وجود می آیند و امروز این فرضیه مطرح است که آیا بشر می تواند با غذا به دلخواه خود فرزندانی هوشیارتر و شجاع تر به وجود آورد؟ اما در اسلام این موضوع حل شده و سابقه چهارده قرنی دارد که انسان می تواند با انتخاب بعضی از غذاها اوصاف بخصوصی برای فرزندان خود در نظر بگیرد و در بهداشت نسل خود سعی نماید.
    11)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
آدمی را غدد کوچکی است که اثرات بزرگی دارند یکی از آنها تیروئید است که اگر خوب کار نکند شخص کودن و خمود بوده، به گوشه نشینی و عزلت رغبت می کند و به نظافت خود نمی پردازد و در نقاطی که آب و غذایشان ید ندارد این ابتلاپیش می آید.
    
هر غده ای اثر مخصوصی داشته و اعمال چندی از بدن با آنهاست و چون می توان بر هر کدام از غدد واعصاب به نوعی به وسیله غذای مخصوصی اثری گذاشت لذا غذا اثر غیرقابل انکاری بر شخصیت و دگرگونی آن دارد.
    
خلق وخوی بی ارزش هیتلر را کارشناسان تغذیه و روانپزشکان از افراط در خوردن شیرینی جات دانسته و در کتابهای چندی که درباره زندگی وی نوشته اند مانند ظهور و سقوط رایش سوم و مذاکرات محرمانه هیتلر و... به علاقه بی حد و حصرش به شیرینی اشاره گردیده است. می دانیم رژیم قندی نامبرده ذخایر ویتامین گروه ویتامین های (ب) را از بین برده و در نتیجه با انهدام و عناصر آرام بخش اعصاب که قسمتی از آن ویتامین های گروه (ب) هستند شاید علت هیجان و ستیزه جویی وی بوده است.
    12)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
به غذای خود بنگرید که اگر می خواهید بخندید محرک آن در غذاست (با خوردن زعفران و...)، طالب اشک ریزش هستید از آن (با خوردن عدس و...)، می خواهید غمتان برطرف شود (انگور شیرین و...)، مایلید روح شجاعت داشته باشید (خربزه شیرین و...)
    13)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
به غذای مخصوصا کودکتان بنگرید که اثر آن بر روحیه وی قطعی است. اگر مرتب غذای حرام و نجس به او داده شود در اخلاق و صفاتش اثر بدی می گذارد و لذا می توان گفت تا حدی سعادت و شقاوت در انتخاب غذاست.
    14)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
به غذایتان بنگرید که اسلام و علم هر دو را عقیده است که در هنگام آبستنی، خوردن غذای مخصوص قیافه را تغییر می دهد و حتی در مواردی به تغییر جنسیت اشاره شده است!
    15)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
امروز بعضی دردها را با غذا درمان می کنند و در اروپا و آمریکا مراکزی به همین منظور وجود دارد و در قرآن است که همسر حضرت ابراهیم به فرشتگان گفت نازا هستم، اتفاقا سخن از خوردن گوشت گوساله ای که بریان شده بود به میان آمد (باشد که علم دنیای آینده، چگونگی اثر گوشت گوساله را بر نازایی که علت مخصوصی دارد معین نماید.)
    16)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
به غذایتان بنگرید از لحاظ کمیت و کیفیت. توجه نمایید معده شما به اندازه چند دهان پر شده شما باید فضا داشته باشد!
    
آیا حاضرید هرچه را بر یک سفره می خورید از نان، سوپ، کباب، برنج، دسر، شیرینی و غیره همه را قبلابرداشته در ظرفی بریزید چند دقیقه به آنها نگاه کنید با ظرفیت معده تان بسنجید و سپس مشغول خوردن شوید!
    
از لحاظ کیفیت نیز متوجه باشید نسج معده خیلی ظریف و لطیف و زودرنج است! آیا با ادویه های زننده و الکل او را پر خواهید نمود؟
    17)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
غذا در وضع چهره و زیبایی که خواسته همگانی است موثر می باشد!
    18)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
در میان همه خوبیها و نیکی ها آدمی سعی می کند دو تا را مقدم بر همه انتخاب کند! تندرستی و زیبایی: و هر دو با غذا ارتباط دارند.
    19)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
آمار دقیقی نشان داده که 75 درصد مردم آمریکا که سنشان از پنجاه تجاوز می کند به هفت یا هشت بیماری مبتلامی شوند که سرچشمه آن بی نظمی و آشفتگی در نوع غذاست یعنی معده شان همان گونه که نبی گرامی فرمود، خانه همه دردهاست (المعده بیت کل داء.)
    20)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
گروهی از زیست شناسان آمریکا وابسته به مجمع تحقیقاتی دانشگاه رات جوس تحت سرپرستی دکتر جیمز لیت هام پس از دو سال زحمت دریافتند که بین رژیم غذایی انسان و غریزه جنسی وی رابطه انکارناپذیری وجود دارد و آزمایشات لابراتواری ثابت کرد که عقیده قدما درست بوده که اکثر ناتوانی مردان و سردمزاجی زنان با نوع غذای آنها بستگی دارد.
    21)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
به عقیده بعضی پزشکان حماقت و سفاهت علل تغذیه ای دارد و هم اکنون علم پزشکی به 22 مورد ناهماهنگی های مغزی پی برده که ریشه و عامل اصلی اش در تبدیل و استحاله غیرعادی مواد غذایی نهفته است.
    22)
فلینظر الانسان الی طعامه:
    
شاید یک روزی دانشمندی بتواند از کودکان عادی مردانی بزرگ بسازد، همان طور که زنبورهای عسل از یک تخم، به کمک غذاهای مخصوصی که خود می شناسند ملکه کندو را پرورش می دهند.
    23)
به غذایت بنگر که:
    
روانشناسان می گویند رغبت یا تنفر از بوی غذا یک حالت انفعال یا روحی دارد. دکتر لوئی مانک روانشناس معروف فرانسوی به سفره و غذای مردم نگاه می کند و می گوید طرف چگونه آدمی است آیا خونسرد است یا ماجراجو! احساساتی است یا استقلال طلب.
    24)
به غذایت بنگر که:
    
زیرا لازم است بداند، چه باید برای تهیه غذا به منزل آورد؟ چگونه باید پخت؟ چگونه باید خورد؟ چه وقت باید خورد؟ کجا باید خورد؟ با چه باید خورد؟ با که باید خورد؟ در چه باید خورد؟ چه وضع باید خورد؟ با چه عضوی باید خورد؟ چه مقدار باید خورد؟ و چه و چه...؟
    25)
به غذایت بنگر که:
    
ترشحات معده سه مرحله دارند: مرحله مغزی
    
مرحله معده ای
    
مرحله روده ای
    
در مرحله مغزی با دیدن، بوییدن، فکر کردن، چشیدن ترشح شروع می شود و حتی ممکن است ترشح تا نیم لیتر هم برسد، در این مرحله مقدار زیادی پپسین و اسید ترشح می شود. ترشح موکوس نیز زیاد می گردد و بدین سبب جدار معده در برابر ترشح اسید بهتر و زیادتر حفاظت می شود، عجب تر آنکه در مرحله مغزی معدی، مرحله مغزی لوزالمعده ای هم وجود دارد که با یکدیگر همزمانند و ترشحات ذخیره می شود تا غذا وارد روده کوچک شود و به کار آید پس نگاه به غذا یک عامل تحریکی آغاز ترشحات است.
    26)
به غذایت بنگر که:
    
بعضی از علما کلمات حلال، طیب و از جمله کلمه (ازکی طعاما) را در قصه اصحاب کهف قرآن دیده؛ اظهار می دارند منظور تطهیر واقعی مال است به وسیله اخراج حقوق الله که همان حقوق مستمندان است و با این مطلب می توان توجه اسلام را به یک اصل گرانمایه اجتماعی به خاطر آورد.


    
دکتر سیدصمد آقامیری
    
مدرس تغذیه کاربردی،
    
فاطمه رمضانی،
    
دکتر سهیلاصادقی